Diagnostyka przewlekłego kaszlu

Elżbieta M. Grabczak, Ryszarda Chazan
Czasopismo: "Terapia" nr 10 (231) 2009 strona 9-14
nieżyt nosa i zatok diagnostyka przewlekły kaszel astma refluks żołądkowo-przełykowy

Co to jest kaszel?! Z odpowiedzą na to pytanie większość osób nie miałaby chyba problemu. Jest to odruch obronny, który ma umożliwić ewakuację nadmiaru wydzieliny, mikroorganizmów czy ciała obcego z dolnych dróg oddechowych. Mimo że jest to odruch obronny korzystny dla organizmu, to jednak stać się może uciążliwym i męczącym objawem, znacznie pogarszającym jakość życia pacjentów, a niejednokrotnie także ogromnym wyzwaniem diagnostycznym dla lekarzy.

comment 0
Diagnostyka przewlekłego kaszlu

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułuMam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto

Przeczytaj także

więcej chevron_right

Przeczytaj także

więcej chevron_right

Wpływ chorób układu krążenia na wyniki badań czynnościowych układu oddechowego

Badania czynności układu oddechowego u pacjentów z chorobami układu krążenia mają bardzo długą historię dotyczącą charakterystycznych, cyklicznych zmian objętości oddechowej zaobserwowanych przez Cheyne’a i Stokesa. Pierwsze opisy tego wzorca oddechowego odnosiły się do pacjenta z rozpoznaniem udaru mózgu chorującego jednocześnie na ciężką niewydolność serca.

Czy rodzaj inhalatora wpływa na skuteczność terapii wziewnej?

Terapia wziewna od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu przewlekłych obturacyjnych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Podstawową i ogromną jej zaletą jest to, że dostarcza leki bezpośrednio do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy.

Ciała obce w drogach oddechowych

Ciała obce w drogach oddechowych mogą mieć lokalizację nadgłośniową (nos, gardło, przedsionek krtani), krtaniową (głośniowo-podgłośniową), tchawiczą i oskrzelową. W tym opracowaniu nie są omawiane ciała obce w nosie...