Polski wynalazek wykryje nowotwory układu oddechowego

Źródło: Gazeta Wyborcza
Z kraju onkologia Gazeta Wyborcza

Polscy naukowcy zaprojektowali i wydrukowali na drukarce 3D ustnik, który na podstawie analizy składu chemicznego wydychanego powietrza pomoże zdiagnozować niektóre nowotwory i inne choroby układu oddechowego. Badanie przeprowadzane za pomocą urządzenia będzie szybkie, a jego wynik dokładny – informuje „Gazeta Wyborcza”.

comment 1

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu

Mam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto

Przeczytaj także

więcej chevron_right
100 mld zł na walkę ze smogiem

100 mld zł na walkę ze smogiem

Rządowy program „Stop Smog” ma wesprzeć osoby, których nie stać na poniesienie kosztów ocieplania swoich domów – mówi premier Mateusz Morawiecki.

E-papierosy szkodzą

E-papierosy szkodzą

Aerozol z e-papierosów powoduje stany zapalne w płucach i zaburza ich czynność – czytamy w „American Journal of Physiology – Lung Cellular and Molecular Physiology”.

Astma i wrzody chorobami duszy?

Astma i wrzody chorobami duszy?

Astma, choroby wrzodowe żołądka, łuszczyca czy cukrzyca są jednostkami chorobowymi, których przyczyny mogą leżeć w sferze emocjonalnych przeżyć – pisze „Rzeczpospolita”.

Wpływ chorób układu krążenia na wyniki badań czynnościowych układu oddechowego

Badania czynności układu oddechowego u pacjentów z chorobami układu krążenia mają bardzo długą historię dotyczącą charakterystycznych, cyklicznych zmian objętości oddechowej zaobserwowanych przez Cheyne’a i Stokesa. Pierwsze opisy tego wzorca oddechowego odnosiły się do pacjenta z rozpoznaniem udaru mózgu chorującego jednocześnie na ciężką niewydolność serca.

Czy rodzaj inhalatora wpływa na skuteczność terapii wziewnej?

Terapia wziewna od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu przewlekłych obturacyjnych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Podstawową i ogromną jej zaletą jest to, że dostarcza leki bezpośrednio do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy.

Ciała obce w drogach oddechowych

Ciała obce w drogach oddechowych mogą mieć lokalizację nadgłośniową (nos, gardło, przedsionek krtani), krtaniową (głośniowo-podgłośniową), tchawiczą i oskrzelową. W tym opracowaniu nie są omawiane ciała obce w nosie...