Aktualności
Mentolowe e-papierosy bardziej szkodzą płucom
Dodany do płynu stosowanego w e-papierosach aromat mentolowy sprawia, że wytwarzanych jest więcej cząstek pary, co wiąże się z gorszą czynnością płuc u osób palących – informuje pismo “Respiratory Research”.
Nowy sposób na lekooporną gruźlicę
Naukowcy z nowozelandzkiego University of Otago odkryli nowe sposoby leczenia zakażeń opornymi na antybiotyki szczepami gruźlicy (TB).
Terapeutyczne nanocząstki dostarczają geny do płuc
Naukowcy opracowali nanocząstki, które dostarczają do komórek płuc zmieniające geny RNA. Docelowo mają one być dostarczane z pomocą rozpylacza i pomagać w różnych chorobach, w tym mukowiscydozie.
Gorzkie lekarstwa w leczeniu choroby płuc
Pobudzanie receptorów gorzkiego smaku może w przyszłości pomóc w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) – informuje „Journal of Medicinal Chemistry”.
Leczenie samoistnego włóknienia płuc w ramach programu lekowego
Pulmonolodzy ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie-Zdunowie leczą pacjentów z samoistnym włóknieniem płuc (IPF) w ramach programu lekowego. To rzadka, postępująca i wyniszczająca choroba prowadząca do niewydolności oddechowej.
Gruźlica wielolekooporna - będą zmiany w przepisach o pilotażowym leczeniu
Zmiany dotyczące m.in. raportowania do NFZ przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych.
Badacze: Samochodowe spaliny mogą mieć związek z tzw. wielochorobowością
Osoby żyjące w okolicy zanieczyszczonej spalinami częściej zapadają na wiele chorób jednocześnie. Naukowcy mówią o problemach z układem oddechowym, krążeniem, nawet o zaburzeniach neurologicznych i psychicznych.
Pierwsze przeszczepienie płuc w Warszawie i na Mazowszu
W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie odbyło się przeszczepienie płuc - to pierwsze przeszczepienie płuc na Mazowszu - poinformował szpital.
Około 90 proc. infekcji gardła ma podłoże wirusowe
Antybiotyki tu nie pomogą – alarmują lekarze.
Eksperci: apelujemy o rozszerzenie grupy dzieci objętych leczeniem chroniącym przed zakażeniem wirusem RS
Część małych dzieci jest już objętych leczeniem chroniącym przed zakażeniem wirusem RS atakującym układ oddechowy. Potrzebne jest jednak rozszerzenie leczenia na kolejne grupy maluchów szczególnie narażonych na tę infekcję
Nauka: Pływające mikroroboty oczyszczają płuca z bakterii
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli mikroroboty, które docierają do płuc i dostarczają leki eliminujące bakterie wywołujące bakteryjne stany zapalne – informuje „Nature Materials”.
Eksperci: potrzebne ośrodki referencyjne dla chorych ze śródmiąższową chorobą płuc
Należy rozwinąć sieć ośrodków referencyjnych, w których pacjenci ze śródmiąższową chorobą płuc mieliby zapewnione kompleksowe, interdyscyplinarne leczenie – przekonują eksperci z okazji prezentacji raportu dot. sytuacji i potrzeb tej grupy pacjentów.
Infekcja płuc i mukowiscydoza. Naukowcy odkryli współdziałanie antybiotyku i miodu
Potencjalna nowa terapia łącząca naturalny miód manuka z powszechnie stosowanym lekiem została opracowana przez naukowców w celu leczenia potencjalnie śmiertelnej infekcji płuc i znacznego zmniejszenia skutków ubocznych jednego z obecnie stosowanych leków.
Obturacyjny bezdech senny bardziej szkodliwy niż się wydawało
Oprócz zwiększonego ryzyka cukrzycy, nadciśnienia czy zawału, obturacyjny bezdech senny sprzyja również nowotworom, zakrzepom i pogorszeniu sprawności umysłowej – poinformowano podczas Międzynarodowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego (ERS) w Barcelonie.
Argentyna: Legionelloza najprawdopodobniej powodem zagadkowych zapaleń płuc
Powodem zagadkowych zapaleń płuc w Argentynie najprawdopodobniej jest legionelloza, choroba wywoływana przez bakterię Legionella pneumophila – poinformowało argentyńskie ministerstwo zdrowia. Dotąd zmarły cztery osoby.
Naukowcy znaleźli potencjalny sposób na astmę
W ramach eksperymentów na myszach w ciągu zaledwie dwóch tygodni udało się niemal całkowicie wyeliminować objawy astmy. Nowa metoda działa na przyczynę choroby - twierdzą jej autorzy.
Pierwsi pacjenci z mukowiscydozą w terapii przyczynowej w szpitalu "Zdroje"
To przełomowe leczenie, dające szansę na znaczne wydłużenie życia – do programu terapii przyczynowej u pacjentów z mukowiscydozą w szczecińskim szpitalu "Zdroje" przystąpiły pierwsze osoby. Leki mają też znacznie ułatwić im życie z chorobą.
Toksyczne cząstki wędrują prosto z płuc do mózgu
Wdychane, trujące, mikroskopijne cząstki obecne w zanieczyszczonym powietrzu z łatwością dostają się do mózgu z krwią i pozostają tam dłużej, niż w innych narządach. Prawdopodobnie przyczyniają się do różnorodnych zaburzeń neurologicznych.
Astma. "Co z tego, że mamy nowoczesne leki, jeśli nie umiemy z nich korzystać"
Pomimo ogromnego postępu w leczeniu astmy, który dokonał się w ostatnich latach na świecie i w Polsce, nadal wielu chorych nie jest leczonych optymalnie – mówi prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz sekretarz Generalnego Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc (ERS).
Wpływ chorób układu krążenia na wyniki badań czynnościowych układu oddechowego
Badania czynności układu oddechowego u pacjentów z chorobami układu krążenia mają bardzo długą historię dotyczącą charakterystycznych, cyklicznych zmian objętości oddechowej zaobserwowanych przez Cheyne’a i Stokesa. Pierwsze opisy tego wzorca oddechowego odnosiły się do pacjenta z rozpoznaniem udaru mózgu chorującego jednocześnie na ciężką niewydolność serca.
Czy rodzaj inhalatora wpływa na skuteczność terapii wziewnej?
Terapia wziewna od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu przewlekłych obturacyjnych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Podstawową i ogromną jej zaletą jest to, że dostarcza leki bezpośrednio do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy.
Ciała obce w drogach oddechowych
Ciała obce w drogach oddechowych mogą mieć lokalizację nadgłośniową (nos, gardło, przedsionek krtani), krtaniową (głośniowo-podgłośniową), tchawiczą i oskrzelową. W tym opracowaniu nie są omawiane ciała obce w nosie...
Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie będzie wykonywać przeszczepy płuc. To piąta w kraju placówka wykonującą takie operacje. Umowę na finansowanie transplantacji szpital podpisał z NFZ i przygotowuje listę biorców.