Aktualności

Eksperci: ponad połowa chorych na POChP sama leczy zaostrzenie choroby; to błąd
06.11.2024
W sezonie jesienno-zimowym zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) mogą być częstsze – przypominają eksperci. Stanowią one zagrożenie dla życia pacjentów, tymczasem nawet 55 proc. chorych leczy je samodzielnie w domu – alarmują.
Eksperci: rak płuca wciąż późno wykrywany; warto skorzystać z programu wczesnej diagnostyki
04.11.2024
1
Wczesne wykrycie raka płuca zwiększa szanse na skuteczne leczenie, dlatego warto, by osoby z grup ryzyka skorzystały z programu wczesnej diagnostyki tego nowotworu – przypominają eksperci z okazji obchodzonego w listopadzie Światowego Miesiąca Świadomości Raka Płuca.
Badania nad gruźlicą rzucają nowe światło na stany zapalne
05.09.2024
Nowe odkrycia dotyczące roli cytokin w przebiegu gruźlicy mogą zmienić sposób leczenia chorób zapalnych – informuje „Nature". Gruźlica wciąż jest główną przyczyną zgonów z powodu chorób zakaźnych na świecie, choć tylko około 5 proc. zakażonych Mycobacterium tuberculosis (Mtb) umiera z jej powodu. Coraz więcej dowodów sugeruje, że za przebieg choroby odpowiada w dużej mierze genetyczna podatność na gruźlicę.
Pierwsze swoiste badanie PET w kierunku gruźlicy
02.07.2024
W roku 2021 r. na gruźlicę zachorowało 10,6 mln osób, a 1,6 mln zmarło z jej powodu, co czyniło wówczas tę chorobę drugą po COVID-19 najczęstszą zakaźną przyczyną śmierci na świecie.
Palenie jednorazowych e-papierosów wywołuje krwawienie do pęcherzyków płucnych
25.04.2024
Część z tych młodych ludzi wymaga wprowadzenia mechanicznej wentylacji, a w części przypadków to schorzenie kończy się zgonem.
80 proc. mieszkańców Afryki jest nosicielami niewykrytych prątków gruźlicy
23.04.2024
Według Światowej Organizacji Zdrowia gruźlica jest wiodącą chorobą zakaźną na świecie, zabijając 1,5 mln ludzi rocznie.
Ataki astmy mechanicznie uszkadzają drogi oddechowe
09.04.2024
Powstałe uszkodzenia powodują załamanie czynności bariery nabłonkowej i mogą utorować drogę kolejnym zwężającym oskrzela atakom astmy i stanom zapalnym.
Technologia ultradźwiękowa może zmienić diagnostykę chorób układu oddechowego
25.03.2024
Zespół francuskich uczonych wykazał skuteczność technologii ultradźwiękowej w wykrywaniu ruchów o niskiej amplitudzie na powierzchni klatki piersiowej powodowanych przez wokalizację.