Aktualności

Powszechnie przepisywane leki zwiększają ryzyko upadków i związanych z nimi urazów u osób z POChP
17.01.2025
1
Osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) częściej doświadczają upadków i związanych z nimi urazów, wymagających opieki medycznej podczas stosowania typowych dla tej choroby leków, takich jak opioidy czy benzodiazepiny – informuje „Chronic Obstructive Pulmonary Diseases Journal of the COPD Foundation”.
Pierwsze swoiste badanie PET w kierunku gruźlicy
02.07.2024
W roku 2021 r. na gruźlicę zachorowało 10,6 mln osób, a 1,6 mln zmarło z jej powodu, co czyniło wówczas tę chorobę drugą po COVID-19 najczęstszą zakaźną przyczyną śmierci na świecie.
Ataki astmy mechanicznie uszkadzają drogi oddechowe
09.04.2024
Powstałe uszkodzenia powodują załamanie czynności bariery nabłonkowej i mogą utorować drogę kolejnym zwężającym oskrzela atakom astmy i stanom zapalnym.
Technologia ultradźwiękowa może zmienić diagnostykę chorób układu oddechowego
25.03.2024
Zespół francuskich uczonych wykazał skuteczność technologii ultradźwiękowej w wykrywaniu ruchów o niskiej amplitudzie na powierzchni klatki piersiowej powodowanych przez wokalizację.
Kwasy tłuszczowe omega-3 w zwłóknieniu płuc
05.01.2024
Przeprowadzone badania sugerują, że spożywane z pokarmem kwasy tłuszczowe omega-3 mogą spowolnić postęp potencjalnie śmiertelnego zwłóknienia płuc i opóźnić konieczność przeszczepu.
Joga i ćwiczenia oddechowe dobre dla astmatyków
17.08.2023
Joga oraz ćwiczenia oddechowe w połączeniu z treningiem aerobowym mogą poprawić czynność płuc u pacjentów z astmą oskrzelową – sugeruje nowa analiza.
Terapeutyczne nanocząstki dostarczają geny do płuc
05.04.2023
Naukowcy opracowali nanocząstki, które dostarczają do komórek płuc zmieniające geny RNA. Docelowo mają one być dostarczane z pomocą rozpylacza i pomagać w różnych chorobach, w tym mukowiscydozie.
Gorzkie lekarstwa w leczeniu choroby płuc
15.03.2023
Pobudzanie receptorów gorzkiego smaku może w przyszłości pomóc w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) – informuje „Journal of Medicinal Chemistry”.