Aktualności

Kwasy tłuszczowe omega-3 w zwłóknieniu płuc
05.01.2024
Przeprowadzone badania sugerują, że spożywane z pokarmem kwasy tłuszczowe omega-3 mogą spowolnić postęp potencjalnie śmiertelnego zwłóknienia płuc i opóźnić konieczność przeszczepu.
Joga i ćwiczenia oddechowe dobre dla astmatyków
17.08.2023
Joga oraz ćwiczenia oddechowe w połączeniu z treningiem aerobowym mogą poprawić czynność płuc u pacjentów z astmą oskrzelową – sugeruje nowa analiza.
Terapeutyczne nanocząstki dostarczają geny do płuc
05.04.2023
Naukowcy opracowali nanocząstki, które dostarczają do komórek płuc zmieniające geny RNA. Docelowo mają one być dostarczane z pomocą rozpylacza i pomagać w różnych chorobach, w tym mukowiscydozie.
Gorzkie lekarstwa w leczeniu choroby płuc
15.03.2023
Pobudzanie receptorów gorzkiego smaku może w przyszłości pomóc w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) – informuje „Journal of Medicinal Chemistry”.
Infekcja płuc i mukowiscydoza. Naukowcy odkryli współdziałanie antybiotyku i miodu
18.09.2022
Potencjalna nowa terapia łącząca naturalny miód manuka z powszechnie stosowanym lekiem została opracowana przez naukowców w celu leczenia potencjalnie śmiertelnej infekcji płuc i znacznego zmniejszenia skutków ubocznych jednego z obecnie stosowanych leków.
Naukowcy znaleźli potencjalny sposób na astmę
12.08.2022
W ramach eksperymentów na myszach w ciągu zaledwie dwóch tygodni udało się niemal całkowicie wyeliminować objawy astmy. Nowa metoda działa na przyczynę choroby - twierdzą jej autorzy.
Toksyczne cząstki wędrują prosto z płuc do mózgu
24.06.2022
Wdychane, trujące, mikroskopijne cząstki obecne w zanieczyszczonym powietrzu z łatwością dostają się do mózgu z krwią i pozostają tam dłużej, niż w innych narządach. Prawdopodobnie przyczyniają się do różnorodnych zaburzeń neurologicznych.
Badanie: Norma „dostosowana do rasy” może utrudniać wykrycie rozedmy
20.05.2022
Błędne założenie, jakoby osoby czarnoskóre miały mniejsze płuca utrudnia wykrycie rozedmy u czarnoskórych mężczyzn po 50. roku życia – poinformowano podczas międzynarodowej konferencji ATS 2022 w San Francisco.