Aktualności

Gorzkie lekarstwa w leczeniu choroby płuc
15.03.2023
Pobudzanie receptorów gorzkiego smaku może w przyszłości pomóc w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) – informuje „Journal of Medicinal Chemistry”.
Infekcja płuc i mukowiscydoza. Naukowcy odkryli współdziałanie antybiotyku i miodu
18.09.2022
Potencjalna nowa terapia łącząca naturalny miód manuka z powszechnie stosowanym lekiem została opracowana przez naukowców w celu leczenia potencjalnie śmiertelnej infekcji płuc i znacznego zmniejszenia skutków ubocznych jednego z obecnie stosowanych leków.
Naukowcy znaleźli potencjalny sposób na astmę
12.08.2022
W ramach eksperymentów na myszach w ciągu zaledwie dwóch tygodni udało się niemal całkowicie wyeliminować objawy astmy. Nowa metoda działa na przyczynę choroby - twierdzą jej autorzy.
Toksyczne cząstki wędrują prosto z płuc do mózgu
24.06.2022
Wdychane, trujące, mikroskopijne cząstki obecne w zanieczyszczonym powietrzu z łatwością dostają się do mózgu z krwią i pozostają tam dłużej, niż w innych narządach. Prawdopodobnie przyczyniają się do różnorodnych zaburzeń neurologicznych.
Badanie: Norma „dostosowana do rasy” może utrudniać wykrycie rozedmy
20.05.2022
Błędne założenie, jakoby osoby czarnoskóre miały mniejsze płuca utrudnia wykrycie rozedmy u czarnoskórych mężczyzn po 50. roku życia – poinformowano podczas międzynarodowej konferencji ATS 2022 w San Francisco.
Naukowcy: W najgłębszych częściach płuc człowieka obecny jest mikroplastik
08.04.2022
Brytyjscy naukowcy znaleźli różne rodzaje mikroplastiku w ludzkich płucach, także w ich najgłębszych rejonach. To pierwsze badanie, w którym tego typu cząstki znaleziono w tym narządzie u żywych osób
Gorzkie lekarstwo pomoże leczyć obrzęk płuc
24.03.2022
Działając na odkryty właśnie w naczyniach płucnych receptor smaku gorzkiego można zapobiec wypełnianiu się płuc płynem - informuje pismo „Frontiers in Physiology“.
Ciekawa alternatywa dla respiratora
12.07.2021
Przepuszczanie przez odbyt bogatego w tlen płynu może zastąpić działanie niewydolnych płuc i uratować życie – sugerują wyniki badań opisanych przez czasopismo „Med”.
12.07.2021