Aktualności
Nowy sposób na lekooporną gruźlicę
Naukowcy z nowozelandzkiego University of Otago odkryli nowe sposoby leczenia zakażeń opornymi na antybiotyki szczepami gruźlicy (TB).
Badacze: Samochodowe spaliny mogą mieć związek z tzw. wielochorobowością
Osoby żyjące w okolicy zanieczyszczonej spalinami częściej zapadają na wiele chorób jednocześnie. Naukowcy mówią o problemach z układem oddechowym, krążeniem, nawet o zaburzeniach neurologicznych i psychicznych.
Argentyna: Legionelloza najprawdopodobniej powodem zagadkowych zapaleń płuc
Powodem zagadkowych zapaleń płuc w Argentynie najprawdopodobniej jest legionelloza, choroba wywoływana przez bakterię Legionella pneumophila – poinformowało argentyńskie ministerstwo zdrowia. Dotąd zmarły cztery osoby.
Wiemy, dlaczego astma alergiczna chroni przed COVID-19
Osoby z astmą alergiczną są lepiej od populacji ogólnej chronione przed poważnym przebiegiem COVID-19, ponieważ w związku z utrzymującą się w ich organizmie reakcją alergiczną mają wysoki poziom cytokiny o nazwie interleukina 13 (IL-13), która napędza wiele procesów ważnych w obronie immunologicznej dróg oddechowych.
Stare sanatoria dla chorych na gruźlicę przeżywają renesans
Dawne szwajcarskie kliniki dla gruźlików zaczęły leczyć pacjentów z powikłaniami po przebytej infekcji koronawirusem – donosi agencja Reutera.
W Portugalii Covid-19 leczą prywatne kliniki
Odbierają pacjentów, którzy nie mogą się leczyć w szpitalach publicznych z powodu brakujących miejsc w następstwie epidemii Covid-19. Od grudnia będzie też możliwe…
Hiszpańscy pulmonolodzy: maski powinny być zdejmowane po 45 minutach
Maski ochronne powinny być zdejmowanie po 45 minutach od założenia – zalecają hiszpańscy pulmonolodzy z Andaluzji. Według nich ich zbyt długie noszenie bez przerw może…
Osiemnastolatek przeszedł przeszczep obu płuc zniszczonych przez Covid-19
W Mediolanie przeprowadzono u osiemnastolatka pierwszą w Europie operację przeszczepu obu płuc, zniszczonych przez koronawirusa – podały w czwartek włoskie media.
Koronawirus spowodował przełom w telemedycynie
„Szpital Uniwersytecki w Brukseli już teraz przeprowadza czterysta telekonsultacji dziennie” – mówi w rozmowie z „De Tijd” dyrektor tej placówki Marc Noppen.
Nagły przebieg Covid-19 szokuje lekarzy
U niektórych chorych dochodzi do nagłego pogorszenia stanu zdrowia, które szokuje nawet najbardziej doświadczonych lekarzy i pielęgniarki. Powodem zjawiska jest...
Włoscy lekarze: co najmniej 1,8 tys. trzydziestolatków z koronawirusowym zapaleniem płuc
Co najmniej 1,8 tys. trzydziestolatków w Bergamo choruje na zapalenie płuc wywołane przez koronawirusa – przekazała we wtorek federacja lekarzy rodzinnych z Lombardii.
Włochy: młodzi z pierwszeństwem do respiratora
Z powodu ograniczonej ilości sprzętu w północnych Włoszech nie zezwala się na podłączanie do respiratorów zakażonych koronawirusem osób powyżej sześćdziesiątego roku życia.
Nowy Jork pozywa największego producenta e-papierosów w USA
Stan Nowy Jork we wtorek pozwał JUUL Labs., największego producenta e-papierosów w USA. Zarzuca mu, że wprowadzającymi w błąd reklamami przyczynił się do "epidemii vapowania" wśród młodzieży - pisze agencja AP. W poniedziałek JUUL Labs. pozwała Kalifornia, a w maju br. - Karolina Północna.
ONZ: 800 tys. dzieci zmarło w 2018 r. na zapalenie płuc
Z powodu zapalenia płuc umiera na świecie więcej dzieci, niż w wyniku jakiejkolwiek innej choroby. W 2018 r. pochłonęła ona ponad 800 tys. ofiar śmiertelnych - większość w wieku poniżej dwóch lat, a prawie 153 tys. w pierwszym miesiącu życia.
Pierwszy zgon po użyciu e-papierosów?
Na stronie internetowej Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie opisano być może pierwszy przypadek zgonu po poważnej chorobie płuc wskutek palenia e-papierosów.
Kompletnie wyeliminują palenie?
Brytyjski rząd planuje do 2030 r. doprowadzić do sytuacji, w której żaden obywatel Zjednoczonego Królestwa nie będzie palaczem tytoniu – wynika z doniesień medialnych.
Madryt zawiesił plan walki z zanieczyszczeniem powietrza
Rada miejska Madrytu zawiesiła do końca września realizację wprowadzonego w ubiegłym roku planu redukcji zanieczyszczenia powietrza w centrum miasta.
FDA dopuszcza zdrowszy zamiennik papierosów
Słynąca z rygorystycznego podejścia do wyrobów tytoniowych Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków po dwóch latach badań zezwoliła na sprzedaż podgrzewacza tytoniu IQOS.
Powietrze dwukrotnie bardziej śmiercionośne, niż sądzono
Zanieczyszczenie powietrza w Europie może powodować dwukrotnie więcej zgonów rocznie, niż dotychczas szacowano.
Wpływ chorób układu krążenia na wyniki badań czynnościowych układu oddechowego
Badania czynności układu oddechowego u pacjentów z chorobami układu krążenia mają bardzo długą historię dotyczącą charakterystycznych, cyklicznych zmian objętości oddechowej zaobserwowanych przez Cheyne’a i Stokesa. Pierwsze opisy tego wzorca oddechowego odnosiły się do pacjenta z rozpoznaniem udaru mózgu chorującego jednocześnie na ciężką niewydolność serca.
Czy rodzaj inhalatora wpływa na skuteczność terapii wziewnej?
Terapia wziewna od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu przewlekłych obturacyjnych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Podstawową i ogromną jej zaletą jest to, że dostarcza leki bezpośrednio do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy.
Ciała obce w drogach oddechowych
Ciała obce w drogach oddechowych mogą mieć lokalizację nadgłośniową (nos, gardło, przedsionek krtani), krtaniową (głośniowo-podgłośniową), tchawiczą i oskrzelową. W tym opracowaniu nie są omawiane ciała obce w nosie...
Dodany do płynu stosowanego w e-papierosach aromat mentolowy sprawia, że wytwarzanych jest więcej cząstek pary, co wiąże się z gorszą czynnością płuc u osób palących – informuje pismo “Respiratory Research”.