Aktualności

Pleśń i drożdże w domu nie powodują astmy
04.09.2023
Według badania obejmującego prawie 400 fińskich domów, obecna we wnętrzach pleśń czy drożdże nie zwiększają ryzyka astmy. Jednocześnie niektóre gatunki grzybów, podobnie jak część bakterii, obniżają zagrożenie.
Gaz rozweselający niebezpieczny dla zdrowia
31.08.2023
Nadużywanie gazu rozweselającego uszkadza układ nerwowy – ostrzegają naukowcy. Dochodzi do spadku stężenia witaminy B12, a przez to do zniszczeń w rdzeniu kręgowym, nerwach obwodowych, a nawet do zmian w zachowaniu.
Efekty zmagań z niewydolnością oddechową
10.06.2023
Terapeutyczne nanonośniki wywodzące się z dojrzałych komórek skóry mogą stłumić stan zapalny i zmniejszyć uszkodzenie tkanek płuca.
Mentolowe e-papierosy bardziej szkodzą płucom
12.04.2023
Dodany do płynu stosowanego w e-papierosach aromat mentolowy sprawia, że wytwarzanych jest więcej cząstek pary, co wiąże się z gorszą czynnością płuc u osób palących – informuje pismo “Respiratory Research”.
Nowy sposób na lekooporną gruźlicę
12.04.2023
Naukowcy z nowozelandzkiego University of Otago odkryli nowe sposoby leczenia zakażeń opornymi na antybiotyki szczepami gruźlicy (TB).
Badacze: Samochodowe spaliny mogą mieć związek z tzw. wielochorobowością
06.12.2022
Osoby żyjące w okolicy zanieczyszczonej spalinami częściej zapadają na wiele chorób jednocześnie. Naukowcy mówią o problemach z układem oddechowym, krążeniem, nawet o zaburzeniach neurologicznych i psychicznych.
Argentyna: Legionelloza najprawdopodobniej powodem zagadkowych zapaleń płuc
06.09.2022
Powodem zagadkowych zapaleń płuc w Argentynie najprawdopodobniej jest legionelloza, choroba wywoływana przez bakterię Legionella pneumophila – poinformowało argentyńskie ministerstwo zdrowia. Dotąd zmarły cztery osoby.
Wiemy, dlaczego astma alergiczna chroni przed COVID-19
05.04.2022
Osoby z astmą alergiczną są lepiej od populacji ogólnej chronione przed poważnym przebiegiem COVID-19, ponieważ w związku z utrzymującą się w ich organizmie reakcją alergiczną mają wysoki poziom cytokiny o nazwie interleukina 13 (IL-13), która napędza wiele procesów ważnych w obronie immunologicznej dróg oddechowych.