Aktualności

Pierwszy zgon po użyciu e-papierosów?

Pierwszy zgon po użyciu e-papierosów?

comment 1

Na stronie internetowej Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie opisano być może pierwszy przypadek zgonu po poważnej chorobie płuc wskutek palenia e-papierosów.

Kompletnie wyeliminują palenie?

Kompletnie wyeliminują palenie?

Brytyjski rząd planuje do 2030 r. doprowadzić do sytuacji, w której żaden obywatel Zjednoczonego Królestwa nie będzie palaczem tytoniu – wynika z doniesień medialnych.

FDA dopuszcza zdrowszy zamiennik papierosów

FDA dopuszcza zdrowszy zamiennik papierosów

Słynąca z rygorystycznego podejścia do wyrobów tytoniowych Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków po dwóch latach badań zezwoliła na sprzedaż podgrzewacza tytoniu IQOS.

iPhone wykryje czad w powietrzu?

iPhone wykryje czad w powietrzu?

Apple opatentowało system wykrywania szkodliwych gazów przez urządzenia. Rozwiązanie może zostać wykorzystane jako kolejna funkcja wspierająca ochronę zdrowia.

Choroba płuc gorsza niż wiele nowotworów

Choroba płuc gorsza niż wiele nowotworów

Idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) jest rzadką chorobą, która może doprowadzić do zgonu pacjenta szybciej niż niejeden nowotwór – mówili eksperci podczas kongresu ERS w Paryżu.

Nieskuteczna walka ze smogiem

Nieskuteczna walka ze smogiem

Działania UE na rzecz ochrony zdrowia przed zanieczyszczeniem powietrza są niewystarczające - twierdzą we wtorkowym raporcie (11 września) unijni kontrolerzy. Wskazują, że mimo idących w setki miliardy euro kosztów, nie ma odpowiednich kroków UE w tej sprawie.

Brexit czasowo zakłóci dostęp do leków w UE?

Brexit czasowo zakłóci dostęp do leków w UE?

Wiele leków produkowanych w Wielkiej Brytanii może być czasowo niedostępnych w krajach należących do Unii Europejskiej. Byłaby to konsekwencja tzw. twardego Brexitu, czyli braku umowy między Londynem i Brukselą.

Rząd chiński ogłosił nowy trzyletni plan walki ze smogiem

Rząd chiński ogłosił nowy trzyletni plan walki ze smogiem

Redukcja emisji zanieczyszczeń, ograniczenia zużycia węgla oraz obniżenie stężenia szkodliwych dla zdrowia drobnych cząstek w powietrzu nad chińskimi miastami to założenia nowego trzyletniego planu walki ze smogiem opublikowanego we wtorek przez rząd ChRL.

Wpływ chorób układu krążenia na wyniki badań czynnościowych układu oddechowego

Badania czynności układu oddechowego u pacjentów z chorobami układu krążenia mają bardzo długą historię dotyczącą charakterystycznych, cyklicznych zmian objętości oddechowej zaobserwowanych przez Cheyne’a i Stokesa. Pierwsze opisy tego wzorca oddechowego odnosiły się do pacjenta z rozpoznaniem udaru mózgu chorującego jednocześnie na ciężką niewydolność serca.

Czy rodzaj inhalatora wpływa na skuteczność terapii wziewnej?

Terapia wziewna od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu przewlekłych obturacyjnych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Podstawową i ogromną jej zaletą jest to, że dostarcza leki bezpośrednio do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy.

Ciała obce w drogach oddechowych

Ciała obce w drogach oddechowych mogą mieć lokalizację nadgłośniową (nos, gardło, przedsionek krtani), krtaniową (głośniowo-podgłośniową), tchawiczą i oskrzelową. W tym opracowaniu nie są omawiane ciała obce w nosie...