Aktualności
Hiszpańscy pulmonolodzy: maski powinny być zdejmowane po 45 minutach
Maski ochronne powinny być zdejmowanie po 45 minutach od założenia – zalecają hiszpańscy pulmonolodzy z Andaluzji. Według nich ich zbyt długie noszenie bez przerw może…
Osiemnastolatek przeszedł przeszczep obu płuc zniszczonych przez Covid-19
W Mediolanie przeprowadzono u osiemnastolatka pierwszą w Europie operację przeszczepu obu płuc, zniszczonych przez koronawirusa – podały w czwartek włoskie media.
Koronawirus spowodował przełom w telemedycynie
„Szpital Uniwersytecki w Brukseli już teraz przeprowadza czterysta telekonsultacji dziennie” – mówi w rozmowie z „De Tijd” dyrektor tej placówki Marc Noppen.
Nagły przebieg Covid-19 szokuje lekarzy
U niektórych chorych dochodzi do nagłego pogorszenia stanu zdrowia, które szokuje nawet najbardziej doświadczonych lekarzy i pielęgniarki. Powodem zjawiska jest...
Włoscy lekarze: co najmniej 1,8 tys. trzydziestolatków z koronawirusowym zapaleniem płuc
Co najmniej 1,8 tys. trzydziestolatków w Bergamo choruje na zapalenie płuc wywołane przez koronawirusa – przekazała we wtorek federacja lekarzy rodzinnych z Lombardii.
Włochy: młodzi z pierwszeństwem do respiratora
Z powodu ograniczonej ilości sprzętu w północnych Włoszech nie zezwala się na podłączanie do respiratorów zakażonych koronawirusem osób powyżej sześćdziesiątego roku życia.
Nowy Jork pozywa największego producenta e-papierosów w USA
Stan Nowy Jork we wtorek pozwał JUUL Labs., największego producenta e-papierosów w USA. Zarzuca mu, że wprowadzającymi w błąd reklamami przyczynił się do "epidemii vapowania" wśród młodzieży - pisze agencja AP. W poniedziałek JUUL Labs. pozwała Kalifornia, a w maju br. - Karolina Północna.
ONZ: 800 tys. dzieci zmarło w 2018 r. na zapalenie płuc
Z powodu zapalenia płuc umiera na świecie więcej dzieci, niż w wyniku jakiejkolwiek innej choroby. W 2018 r. pochłonęła ona ponad 800 tys. ofiar śmiertelnych - większość w wieku poniżej dwóch lat, a prawie 153 tys. w pierwszym miesiącu życia.
Pierwszy zgon po użyciu e-papierosów?
Na stronie internetowej Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie opisano być może pierwszy przypadek zgonu po poważnej chorobie płuc wskutek palenia e-papierosów.
Kompletnie wyeliminują palenie?
Brytyjski rząd planuje do 2030 r. doprowadzić do sytuacji, w której żaden obywatel Zjednoczonego Królestwa nie będzie palaczem tytoniu – wynika z doniesień medialnych.
Madryt zawiesił plan walki z zanieczyszczeniem powietrza
Rada miejska Madrytu zawiesiła do końca września realizację wprowadzonego w ubiegłym roku planu redukcji zanieczyszczenia powietrza w centrum miasta.
FDA dopuszcza zdrowszy zamiennik papierosów
Słynąca z rygorystycznego podejścia do wyrobów tytoniowych Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków po dwóch latach badań zezwoliła na sprzedaż podgrzewacza tytoniu IQOS.
Powietrze dwukrotnie bardziej śmiercionośne, niż sądzono
Zanieczyszczenie powietrza w Europie może powodować dwukrotnie więcej zgonów rocznie, niż dotychczas szacowano.
iPhone wykryje czad w powietrzu?
Apple opatentowało system wykrywania szkodliwych gazów przez urządzenia. Rozwiązanie może zostać wykorzystane jako kolejna funkcja wspierająca ochronę zdrowia.
Walczą ze smogiem ekologiczną niedzielą. Handlowcy protestują
W ostatnich dniach smog przekroczył w Rzymie poziom krytyczny. W związku z tym władze miasta wprowadziły zakaz jazdy większości samochodów przez prawie całą niedzielę.
Pacjentce spuchł palec – diagnoza: gruźlica
42-letnia Amerykanka, która zgłosiła się do lekarza z bolącym i spuchniętym palcem, po badaniach dowiedziała się, że przyczyną są bakterie gruźlicy.
Choroba płuc gorsza niż wiele nowotworów
Idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) jest rzadką chorobą, która może doprowadzić do zgonu pacjenta szybciej niż niejeden nowotwór – mówili eksperci podczas kongresu ERS w Paryżu.
Te choroby to druga przyczyna zgonów na świecie
Choroby układu oddechowego zajmują drugie miejsce wśród przyczyn zgonów ludzi, tuż po chorobach układu krążenia.
Nieskuteczna walka ze smogiem
Działania UE na rzecz ochrony zdrowia przed zanieczyszczeniem powietrza są niewystarczające - twierdzą we wtorkowym raporcie (11 września) unijni kontrolerzy. Wskazują, że mimo idących w setki miliardy euro kosztów, nie ma odpowiednich kroków UE w tej sprawie.
Wpływ chorób układu krążenia na wyniki badań czynnościowych układu oddechowego
Badania czynności układu oddechowego u pacjentów z chorobami układu krążenia mają bardzo długą historię dotyczącą charakterystycznych, cyklicznych zmian objętości oddechowej zaobserwowanych przez Cheyne’a i Stokesa. Pierwsze opisy tego wzorca oddechowego odnosiły się do pacjenta z rozpoznaniem udaru mózgu chorującego jednocześnie na ciężką niewydolność serca.
Czy rodzaj inhalatora wpływa na skuteczność terapii wziewnej?
Terapia wziewna od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu przewlekłych obturacyjnych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Podstawową i ogromną jej zaletą jest to, że dostarcza leki bezpośrednio do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy.
Ciała obce w drogach oddechowych
Ciała obce w drogach oddechowych mogą mieć lokalizację nadgłośniową (nos, gardło, przedsionek krtani), krtaniową (głośniowo-podgłośniową), tchawiczą i oskrzelową. W tym opracowaniu nie są omawiane ciała obce w nosie...
Odbierają pacjentów, którzy nie mogą się leczyć w szpitalach publicznych z powodu brakujących miejsc w następstwie epidemii Covid-19. Od grudnia będzie też możliwe…