Aktualności

COVID-19: nie tylko choroba płuc
28.01.2024
COVID-19 to nie tylko choroba płuc ale ma również poważne konsekwencje dla układu krążenia i serca.
Prostsza i bezpieczniejsza metoda diagnozowania chorób płuc
09.11.2023
Lekarze z Białegostoku i Szczecina opracowali nowy sposób kriobiopsji z płuca, która jest pomocna w diagnozowaniu chorób płuc. W ocenie specjalistów, to metoda mniej inwazyjna, prostsza i bezpieczniejsza dla pacjentów.
POChP równie groźne, jak zawał serca
02.11.2023
Zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) są tak samo ciężkie, jak zawał serca czy udar mózgu. Ich ryzyko wzrasta znacznie w okresie jesienno-zimowym, gdy rośnie liczba infekcji oddechowych – ostrzegają specjaliści.
Polskie urządzenie dla osób z problemami płucnymi
20.09.2023
1
System do rehabilitacji pulmonologicznej Boreas stworzony został przez zespół polskich młodych naukowców i ma pomóc osobom zmagającym się z problemami płucnymi. Pomysł ten zwyciężył w krajowym etapie międzynarodowego konkursu technologicznego organizowanego przez Fundację Jamesa Dysona.
Legionella nie jest groźna dla większości zdrowych osób
31.08.2023
Bakteria legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Profesor Janusz Milanowski proponuje zachować rozsądek i nie ulegać nadmiernym emocjom, bo infekcje nią wywołane towarzyszą nam od dawna.
Bakteria Legionella - źródła zakażenia
29.08.2023
Legionellą nie można zarazić się od drugiej osoby ani przez picie skażonej wody – przypomina Główny Inspektorat Sanitarny. Na swojej stronie, w charakterystyce chorób zakaźnych, podkreśla, że jest to choroba układu oddechowego, wywoływana przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze.
Przyczyna uszkodzenia płuc u krytycznie chorych na Covid-19
29.08.2023
Naukowcy od dawna wiedzą, że niektórzy ciężko chorzy pacjenci z Covid-19 cierpią z powodu długotrwałego uszkodzenia płuc z powodu wirusa. Naukowcy z Flamandzkiego Instytutu Biotechnologii (VIB) odkryli teraz przyczynę: substancja zapalna interleukina-6, która wpływa na układ odpornościowy.
Polska będzie współorganizatorem spotkania wysokiego szczebla ONZ o gruźlicy
25.08.2023
Przedstawiciele Polski i Uzbekistanu będą organizatorami poświęconego gruźlicy spotkania wysokiego szczebla Narodów Zjednoczonych. Rozpocznie się ono 22 września w Nowym Jorku – przekazali Lekarze bez Granic.