Aktualności
Lekarz z Przemyśla doceniony za walkę z Covid-19
Pediatrę i pulmonologa Włodzimierza Bodnara nagrodzono za osiągnięcia w opiece medycznej nad mieszkańcami ziemi przemyskiej oraz duże sukcesy w leczeniu Covid-19.
Podawanie leku niezgodnie z zaleceniem ma skutki prawne i odwleka terapię
Szef Kliniki Chorób Zakaźnych w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz krytycznie odniósł się do informacji dot. skuteczności leczenia Covid-19 amantadyną.
Ozdrowieńcy mają kłopot z oddychaniem
Lekarze biją na alarm – pacjenci zdrowieją z Covid-19, ale ich płuca są zdewastowane. Dotyczy to zarówno osób, które chorowały ciężko, jak i łagodnie, młodszych i starszych.
Remdesiwir jednak zwalcza koronawirusa?
Niezwykły projekt brytyjskich naukowców z Cambridge dowodzi, że antywirusowy remdesiwir jednak zwalcza koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego Covid-19.
Koniec leczenia Covid-19 amantadyną
Mimo przekonania o skuteczności leczenia Covid-19 amantadyną lek. med. Włodzimierz Bodnar z Przemyśla wycofał się z jej stosowania. Tłumaczy to „odgórnymi naciskami”. Postawą lekarza zajmie się rzecznik odpowiedzialności zawodowej, a w internecie powstała już petycja w jego obronie – podaje „Życie Podkarpackie”.
Lekarz twierdzi, że potrafi wyleczyć Covid-19 w 48 godzin. Minister Zdrowia nie chce go słuchać
59-letni Włodzimierz Bodnar jest pediatrą i specjalistą w dziedzinie chorób płuc z trzydziestoletnią praktyką, który przeszedł Covid-19. Opracował własną metodę leczenia, która pomaga cofnąć objawy zakażenia koronawirusem w ciągu 48 godzin. Lekarz od miesięcy próbuje skontaktować się z władzami, m.in. z Ministerstwem Zdrowia, by poinformować o nowatorskiej metodzie, niestety bezskutecznie.
Dyrektor szpitala: nie ma żadnej drugiej fali
„Rozwój epidemii od pierwszego dnia trwa w sposób ciągły” – mówi w wywiadzie „Gazecie Wyborczej” Robert Mazur, dyrektor warszawskiego Szpitala Wolskiego.
Dramatyczny brak łóżek dla chorych na Covid-19
W szpitalu covidowym we wschodniej Polsce niemal na każdym oddziale pacjenci leżą na dostawkach, przy których brakuje koniecznych w leczeniu Covid-19 stanowisk z tlenem.
Anestezjolog: Covid-19 dusi mocniej niż boa i zabija jak cyjanek
„To fenomen Covidu – człowiek traci przytomność z niedotlenienia, nie zdając sobie z tego sprawy” – opisuje anestezjolog z Krakowa Wojciech Serednicki.
W Gdańsku przeszczepiono płuca siedemdziesięcioletniemu pacjentowi
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeszczepiono płuca siedemdziesięcioletniemu byłemu sportowcowi cierpiącemu na zwłóknienie tego narządu.
Dramatyczny brak lekarzy w szpitalu zakaźnym: „nie pociągniemy tak długo”
W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku dramatycznie brakuje lekarzy. Choć wojewoda pomorski wydaje nakazy pracy, to na nic się to nie zdaje.
Pierwszy taki przeszczep w Polsce i jeden z pierwszych na świecie
45-letni pacjent, u którego po przebyciu Covid-19 konieczny był przeszczep płuc, wkrótce opuści Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Śląskie), gdzie przeprowadzono zabieg.
Koronawirus nad morzem: przybywa chorych, a lekarze składają wypowiedzenia
Jeszcze w lipcu w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku było jedynie kilkunastu zakażonych, a dziś jest już 75. Tymczasem lekarze składają wypowiedzenia.
„Respirator nie pomaga, ludzie odchodzą w samotności”
„Przerażające jest to, że pacjenci umierają w samotności. Czasem dopiero rano przy obchodzie okazuje się, że już nie żyją” – mówi lekarz ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi.
Zmiany zaleceń w leczeniu Covid-19
Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych zmieniło zalecenia dot. leczenia podstawowego i wspomagającego w poszczególnych stadiach Covid-19.
Nowa terapia zakażonych koronawirusem pozwala uniknąć respiratora
Specjaliści z Lublina jako pierwsi w kraju zastosowali nową terapię u zakażonych koronawirusem, dzięki czemu niektórzy z nich uniknęli konieczności podłączenia do respiratora.
Kwarantanna oczyszcza powietrze, ale niekoniecznie nad Polską
Poziom smogu w polskich miastach jest wciąż wysoki. Maseczki przydadzą się nie tylko ze względu na wirusa, lecz także brudne powietrze – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Dwóch pacjentów – jeden respirator
Urządzenie do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora opracowali naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN.
Panika wokół e-papierosów: mogą zawierać kokainę, pigułkę gwałtu, heroinę
Główny inspektor sanitarny chce, by szpitale zgłaszały do sanepidu przypadki powikłań po używaniu e-papierosów. W istocie chodzi jednak nie o same e-papierosy, lecz o…
Wpływ chorób układu krążenia na wyniki badań czynnościowych układu oddechowego
Badania czynności układu oddechowego u pacjentów z chorobami układu krążenia mają bardzo długą historię dotyczącą charakterystycznych, cyklicznych zmian objętości oddechowej zaobserwowanych przez Cheyne’a i Stokesa. Pierwsze opisy tego wzorca oddechowego odnosiły się do pacjenta z rozpoznaniem udaru mózgu chorującego jednocześnie na ciężką niewydolność serca.
Czy rodzaj inhalatora wpływa na skuteczność terapii wziewnej?
Terapia wziewna od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu przewlekłych obturacyjnych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Podstawową i ogromną jej zaletą jest to, że dostarcza leki bezpośrednio do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy.
Ciała obce w drogach oddechowych
Ciała obce w drogach oddechowych mogą mieć lokalizację nadgłośniową (nos, gardło, przedsionek krtani), krtaniową (głośniowo-podgłośniową), tchawiczą i oskrzelową. W tym opracowaniu nie są omawiane ciała obce w nosie...
Alarmujący wzrost liczby pacjentów, którzy w bardzo ciężkim stanie trafiają do szpitala po próbie leczenia koncentratorem tlenu, zauważyła prof. Anna Piekarska z Łodzi.