Aktualności

Polskie urządzenie dla osób z problemami płucnymi
20.09.2023
1
System do rehabilitacji pulmonologicznej Boreas stworzony został przez zespół polskich młodych naukowców i ma pomóc osobom zmagającym się z problemami płucnymi. Pomysł ten zwyciężył w krajowym etapie międzynarodowego konkursu technologicznego organizowanego przez Fundację Jamesa Dysona.
Legionella nie jest groźna dla większości zdrowych osób
31.08.2023
Bakteria legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Profesor Janusz Milanowski proponuje zachować rozsądek i nie ulegać nadmiernym emocjom, bo infekcje nią wywołane towarzyszą nam od dawna.
Bakteria Legionella - źródła zakażenia
29.08.2023
Legionellą nie można zarazić się od drugiej osoby ani przez picie skażonej wody – przypomina Główny Inspektorat Sanitarny. Na swojej stronie, w charakterystyce chorób zakaźnych, podkreśla, że jest to choroba układu oddechowego, wywoływana przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze.
Przyczyna uszkodzenia płuc u krytycznie chorych na Covid-19
29.08.2023
Naukowcy od dawna wiedzą, że niektórzy ciężko chorzy pacjenci z Covid-19 cierpią z powodu długotrwałego uszkodzenia płuc z powodu wirusa. Naukowcy z Flamandzkiego Instytutu Biotechnologii (VIB) odkryli teraz przyczynę: substancja zapalna interleukina-6, która wpływa na układ odpornościowy.
Polska będzie współorganizatorem spotkania wysokiego szczebla ONZ o gruźlicy
25.08.2023
Przedstawiciele Polski i Uzbekistanu będą organizatorami poświęconego gruźlicy spotkania wysokiego szczebla Narodów Zjednoczonych. Rozpocznie się ono 22 września w Nowym Jorku – przekazali Lekarze bez Granic.
Pierwszy przeszczep płuca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym
16.08.2023
Na WUM ruszył program transplantacji płuc, pierwszy taki zabieg przeprowadzono 11 lipca 2023 r. u 58-letniego pacjenta z powikłaniami po COVID-19 - powiedział rektor warszawskiej uczelni prof. Zbigniew Gaciong.
Niewydolność oddechowa i nadciśnienie płucne u noworodków
20.06.2023
Niewydolność oddechowa noworodków to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej neonatologii. Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego szukają sposobów na zmniejszenie liczby przypadków nadciśnienia płucnego współistniejącego z ciężkimi zaburzeniami oddychania u najmłodszych pacjentów.
Przeszczepy płuc w Krakowie
17.04.2023
Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie będzie wykonywać przeszczepy płuc. To piąta w kraju placówka wykonującą takie operacje. Umowę na finansowanie transplantacji szpital podpisał z NFZ i przygotowuje listę biorców.