Aktualności
Ekspert: połowa osób uzależnionych od nikotyny umiera z powodu chorób odtytoniowych
Uzależnienie od nikotyny jest śmiertelną chorobą; połowa palaczy umiera z powodu chorób odtytoniowych - powiedział przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia prof. Piotr Jankowski podczas konferencji dot. przeciwdziałania skutkom stosowania produktów tytoniowych.
Badanie: Norma „dostosowana do rasy” może utrudniać wykrycie rozedmy
Błędne założenie, jakoby osoby czarnoskóre miały mniejsze płuca utrudnia wykrycie rozedmy u czarnoskórych mężczyzn po 50. roku życia – poinformowano podczas międzynarodowej konferencji ATS 2022 w San Francisco.
Dr Dąbrowiecki: refundacja od 1 maja nowych leków pozwoli zwiększyć skuteczność leczenia astmy
Od 1 maja dzięki refundacji będzie można zastosować u chorych na astmę terapię trójlekową, która powinna zwiększyć skuteczność leczenia tej choroby – powiedział PAP dr. n. med. Piotr Dąbrowiecki. Wielu pacjentów z astmą wciąż nie jest skutecznie leczonych, w przypadku niektórych dochodzi nawet do zgonów.
Naukowcy: W najgłębszych częściach płuc człowieka obecny jest mikroplastik
Brytyjscy naukowcy znaleźli różne rodzaje mikroplastiku w ludzkich płucach, także w ich najgłębszych rejonach. To pierwsze badanie, w którym tego typu cząstki znaleziono w tym narządzie u żywych osób
NFZ: rehabilitacja pocovidowa będzie finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 do 30 czerwca
Rehabilitacja pocovidowa będzie finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 do 30 czerwca – przekazał w środę Narodowy Fundusz Zdrowia.
Wiemy, dlaczego astma alergiczna chroni przed COVID-19
Osoby z astmą alergiczną są lepiej od populacji ogólnej chronione przed poważnym przebiegiem COVID-19, ponieważ w związku z utrzymującą się w ich organizmie reakcją alergiczną mają wysoki poziom cytokiny o nazwie interleukina 13 (IL-13), która napędza wiele procesów ważnych w obronie immunologicznej dróg oddechowych.
Gorzkie lekarstwo pomoże leczyć obrzęk płuc
Działając na odkryty właśnie w naczyniach płucnych receptor smaku gorzkiego można zapobiec wypełnianiu się płuc płynem - informuje pismo „Frontiers in Physiology“.
Spada liczba porad udzielanych chorym na astmę
Obecne dane wskazują, że pacjent ma objawy nawet przez 7 lat zanim zostanie postawione prawidłowe rozpoznanie.
WHO definiuje long COVID
Co najmniej jeden objaw long COVID występuje u 37 proc. chorych na COVID-19.
Stare sanatoria dla chorych na gruźlicę przeżywają renesans
Dawne szwajcarskie kliniki dla gruźlików zaczęły leczyć pacjentów z powikłaniami po przebytej infekcji koronawirusem – donosi agencja Reutera.
Ciekawa alternatywa dla respiratora
Przepuszczanie przez odbyt bogatego w tlen płynu może zastąpić działanie niewydolnych płuc i uratować życie – sugerują wyniki badań opisanych przez czasopismo „Med”.
Chorzy na POChP z mniejszym ryzykiem infekcji koronawirusem
Osoby cierpiące na POChP są mniej narażone na zakażenie koronawirusem – wynika z badania Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej (SEMI).
Jedyny sposób na młodych palaczy
Wzrost cen papierosów, całkowity zakaz ich reklamy i stosowanie obrazkowych ostrzeżeń mogłyby istotnie wpłynąć na zmniejszenie odsetka nastolatków zaczynających palenie.
Ozdrowieńcy zakażają się koronawirusem, niektórzy nawet trzy razy
„Wyniki testów nie kłamią. Koronawirus jest podstępny i widzimy na przykładach pacjentów, że atakuje kilka razy tę samą osobę” – mówi lekarz zakaźnik.
Sztuczna inteligencja w diagnostyce Covid-19?
W Centrum Medycznym w Łańcucie Sp. z o.o. realizowany jest obecnie innowacyjny projekt dotyczący diagnostyki Covid-19 z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej na Covid-19
Z powodu pilnych wskazań życiowych u osiemnastoletniej pacjentki zakażonej SARS-CoV-2 specjaliści z WUM przeprowadzili pierwszy w Polsce podwójny przeszczep.
Komu grozi ciężki przebieg Covid-19? Naukowcy wiedzą na ten temat coraz więcej
Cynk, witamina D, odpowiedni poziom glukozy i sodu we krwi – to przykładowe czynniki, które oprócz wieku czy chorób towarzyszących wydają się wpływać na poziom zagrożenia.
Lekarze sprawdzą, czy amantadyna naprawdę leczy Covid-19
Badanie mające zweryfikować skuteczność i bezpieczeństwo leczenia Covid-19 amantadyną rozpoczęło się właśnie w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu.
Leki na Covid-19 reglamentowane
W szpitalach brakuje leku skutecznego w hamowaniu rozwoju Covid-19, choć jego dostawy są dziesięć razy większe niż podczas drugiej fali pandemii. W marcu było to…
Wpływ chorób układu krążenia na wyniki badań czynnościowych układu oddechowego
Badania czynności układu oddechowego u pacjentów z chorobami układu krążenia mają bardzo długą historię dotyczącą charakterystycznych, cyklicznych zmian objętości oddechowej zaobserwowanych przez Cheyne’a i Stokesa. Pierwsze opisy tego wzorca oddechowego odnosiły się do pacjenta z rozpoznaniem udaru mózgu chorującego jednocześnie na ciężką niewydolność serca.
Czy rodzaj inhalatora wpływa na skuteczność terapii wziewnej?
Terapia wziewna od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu przewlekłych obturacyjnych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Podstawową i ogromną jej zaletą jest to, że dostarcza leki bezpośrednio do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy.
Ciała obce w drogach oddechowych
Ciała obce w drogach oddechowych mogą mieć lokalizację nadgłośniową (nos, gardło, przedsionek krtani), krtaniową (głośniowo-podgłośniową), tchawiczą i oskrzelową. W tym opracowaniu nie są omawiane ciała obce w nosie...
Do końca 2023 r. ma zostać zakończony pierwszy etap budowy Regionalnego Centrum Pulmonologii w Lublinie. Samorząd województwa lubelskiego otrzymał na ten projekt 30 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych. Docelowo w ośrodku będzie 150 łóżek dla osób z chorobami układu oddechowego.