Aktualności

W Lublinie powstanie Regionalne Centrum Pulmonologii

W Lublinie powstanie Regionalne Centrum Pulmonologii

Do końca 2023 r. ma zostać zakończony pierwszy etap budowy Regionalnego Centrum Pulmonologii w Lublinie. Samorząd województwa lubelskiego otrzymał na ten projekt 30 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych. Docelowo w ośrodku będzie 150 łóżek dla osób z chorobami układu oddechowego.

Wiemy, dlaczego astma alergiczna chroni przed COVID-19

Wiemy, dlaczego astma alergiczna chroni przed COVID-19

Osoby z astmą alergiczną są lepiej od populacji ogólnej chronione przed poważnym przebiegiem COVID-19, ponieważ w związku z utrzymującą się w ich organizmie reakcją alergiczną mają wysoki poziom cytokiny o nazwie interleukina 13 (IL-13), która napędza wiele procesów ważnych w obronie immunologicznej dróg oddechowych.

Gorzkie lekarstwo pomoże leczyć obrzęk płuc

Gorzkie lekarstwo pomoże leczyć obrzęk płuc

Działając na odkryty właśnie w naczyniach płucnych receptor smaku gorzkiego można zapobiec wypełnianiu się płuc płynem - informuje pismo „Frontiers in Physiology“.

WHO definiuje long COVID

WHO definiuje long COVID

Co najmniej jeden objaw long COVID występuje u 37 proc. chorych na COVID-19.

Ciekawa alternatywa dla respiratora

Ciekawa alternatywa dla respiratora

Przepuszczanie przez odbyt bogatego w tlen płynu może zastąpić działanie niewydolnych płuc i uratować życie – sugerują wyniki badań opisanych przez czasopismo „Med”.

Jedyny sposób na młodych palaczy

Jedyny sposób na młodych palaczy

comment 1

Wzrost cen papierosów, całkowity zakaz ich reklamy i stosowanie obrazkowych ostrzeżeń mogłyby istotnie wpłynąć na zmniejszenie odsetka nastolatków zaczynających palenie.

Sztuczna inteligencja w diagnostyce Covid-19?

Sztuczna inteligencja w diagnostyce Covid-19?

W Centrum Medycznym w Łańcucie Sp. z o.o. realizowany jest obecnie innowacyjny projekt dotyczący diagnostyki Covid-19 z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Leki na Covid-19 reglamentowane

Leki na Covid-19 reglamentowane

comment 3

W szpitalach brakuje leku skutecznego w hamowaniu rozwoju Covid-19, choć jego dostawy są dziesięć razy większe niż podczas drugiej fali pandemii. W marcu było to…

Wpływ chorób układu krążenia na wyniki badań czynnościowych układu oddechowego

Badania czynności układu oddechowego u pacjentów z chorobami układu krążenia mają bardzo długą historię dotyczącą charakterystycznych, cyklicznych zmian objętości oddechowej zaobserwowanych przez Cheyne’a i Stokesa. Pierwsze opisy tego wzorca oddechowego odnosiły się do pacjenta z rozpoznaniem udaru mózgu chorującego jednocześnie na ciężką niewydolność serca.

Czy rodzaj inhalatora wpływa na skuteczność terapii wziewnej?

Terapia wziewna od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu przewlekłych obturacyjnych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Podstawową i ogromną jej zaletą jest to, że dostarcza leki bezpośrednio do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy.

Ciała obce w drogach oddechowych

Ciała obce w drogach oddechowych mogą mieć lokalizację nadgłośniową (nos, gardło, przedsionek krtani), krtaniową (głośniowo-podgłośniową), tchawiczą i oskrzelową. W tym opracowaniu nie są omawiane ciała obce w nosie...