Aktualności

Gaz rozweselający niebezpieczny dla zdrowia
31.08.2023
Nadużywanie gazu rozweselającego uszkadza układ nerwowy – ostrzegają naukowcy. Dochodzi do spadku stężenia witaminy B12, a przez to do zniszczeń w rdzeniu kręgowym, nerwach obwodowych, a nawet do zmian w zachowaniu.
Legionella nie jest groźna dla większości zdrowych osób
31.08.2023
Bakteria legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Profesor Janusz Milanowski proponuje zachować rozsądek i nie ulegać nadmiernym emocjom, bo infekcje nią wywołane towarzyszą nam od dawna.
Bakteria Legionella - źródła zakażenia
29.08.2023
Legionellą nie można zarazić się od drugiej osoby ani przez picie skażonej wody – przypomina Główny Inspektorat Sanitarny. Na swojej stronie, w charakterystyce chorób zakaźnych, podkreśla, że jest to choroba układu oddechowego, wywoływana przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze.
Przyczyna uszkodzenia płuc u krytycznie chorych na Covid-19
29.08.2023
Naukowcy od dawna wiedzą, że niektórzy ciężko chorzy pacjenci z Covid-19 cierpią z powodu długotrwałego uszkodzenia płuc z powodu wirusa. Naukowcy z Flamandzkiego Instytutu Biotechnologii (VIB) odkryli teraz przyczynę: substancja zapalna interleukina-6, która wpływa na układ odpornościowy.
Polska będzie współorganizatorem spotkania wysokiego szczebla ONZ o gruźlicy
25.08.2023
Przedstawiciele Polski i Uzbekistanu będą organizatorami poświęconego gruźlicy spotkania wysokiego szczebla Narodów Zjednoczonych. Rozpocznie się ono 22 września w Nowym Jorku – przekazali Lekarze bez Granic.
Joga i ćwiczenia oddechowe dobre dla astmatyków
17.08.2023
Joga oraz ćwiczenia oddechowe w połączeniu z treningiem aerobowym mogą poprawić czynność płuc u pacjentów z astmą oskrzelową – sugeruje nowa analiza.
Pierwszy przeszczep płuca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym
16.08.2023
Na WUM ruszył program transplantacji płuc, pierwszy taki zabieg przeprowadzono 11 lipca 2023 r. u 58-letniego pacjenta z powikłaniami po COVID-19 - powiedział rektor warszawskiej uczelni prof. Zbigniew Gaciong.
Niewydolność oddechowa i nadciśnienie płucne u noworodków
20.06.2023
Niewydolność oddechowa noworodków to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej neonatologii. Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego szukają sposobów na zmniejszenie liczby przypadków nadciśnienia płucnego współistniejącego z ciężkimi zaburzeniami oddychania u najmłodszych pacjentów.