Aktualności

Astmę można leczyć… tłuszczami

Astmę można leczyć… tłuszczami

Włączenie do zdrowej diety śródziemnomorskiej tłustych ryb może łagodzić objawy astmy u dzieci – informuje „Journal of Human Nutrition and Dietetics”.

Nie ma ucieczki od e-zwolnień!

Nie ma ucieczki od e-zwolnień!

comment 8

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że 1 grudnia nieodwołalnie wchodzą w życie e-zwolnienia.

Pensja pensji nierówna

Pensja pensji nierówna

Fuzja Mazowieckiego Szpitala im. dr. Teodora Dunina w Rudce z Mazowieckim Szpitalem Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach doprowadziła do konfliktu.

100 mld zł na walkę ze smogiem

100 mld zł na walkę ze smogiem

comment 1

Rządowy program „Stop Smog” ma wesprzeć osoby, których nie stać na poniesienie kosztów ocieplania swoich domów – mówi premier Mateusz Morawiecki.

E-papierosy szkodzą

E-papierosy szkodzą

comment 1

Aerozol z e-papierosów powoduje stany zapalne w płucach i zaburza ich czynność – czytamy w „American Journal of Physiology – Lung Cellular and Molecular Physiology”.

Astma i wrzody chorobami duszy?

Astma i wrzody chorobami duszy?

Astma, choroby wrzodowe żołądka, łuszczyca czy cukrzyca są jednostkami chorobowymi, których przyczyny mogą leżeć w sferze emocjonalnych przeżyć – pisze „Rzeczpospolita”.

Tężnia i zielone ściany w szpitalu

Tężnia i zielone ściany w szpitalu

Tężnię i otaczające ją zielone ściany z wyselekcjonowanymi gatunkami roślin zaprojektowali w jednym z łódzkich szpitali biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. Tworzą one wyjątkowy mikroklimat sprzyjający terapii i rekreacji pacjentów.

Astma ciężka sieje strach

Astma ciężka sieje strach

Poczucie ciągłego strachu, jakie towarzyszy osobom chorym na astmę ciężką, praktycznie wyklucza je ze społeczeństwa, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Wpływ chorób układu krążenia na wyniki badań czynnościowych układu oddechowego

Badania czynności układu oddechowego u pacjentów z chorobami układu krążenia mają bardzo długą historię dotyczącą charakterystycznych, cyklicznych zmian objętości oddechowej zaobserwowanych przez Cheyne’a i Stokesa. Pierwsze opisy tego wzorca oddechowego odnosiły się do pacjenta z rozpoznaniem udaru mózgu chorującego jednocześnie na ciężką niewydolność serca.

Czy rodzaj inhalatora wpływa na skuteczność terapii wziewnej?

Terapia wziewna od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu przewlekłych obturacyjnych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Podstawową i ogromną jej zaletą jest to, że dostarcza leki bezpośrednio do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy.

Ciała obce w drogach oddechowych

Ciała obce w drogach oddechowych mogą mieć lokalizację nadgłośniową (nos, gardło, przedsionek krtani), krtaniową (głośniowo-podgłośniową), tchawiczą i oskrzelową. W tym opracowaniu nie są omawiane ciała obce w nosie...