Aktualności

Eksperci: apelujemy o rozszerzenie grupy dzieci objętych leczeniem chroniącym przed zakażeniem wirusem RS
05.10.2022
Część małych dzieci jest już objętych leczeniem chroniącym przed zakażeniem wirusem RS atakującym układ oddechowy. Potrzebne jest jednak rozszerzenie leczenia na kolejne grupy maluchów szczególnie narażonych na tę infekcję
Nauka: Pływające mikroroboty oczyszczają płuca z bakterii
30.09.2022
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli mikroroboty, które docierają do płuc i dostarczają leki eliminujące bakterie wywołujące bakteryjne stany zapalne – informuje „Nature Materials”.
Eksperci: potrzebne ośrodki referencyjne dla chorych ze śródmiąższową chorobą płuc
27.09.2022
Należy rozwinąć sieć ośrodków referencyjnych, w których pacjenci ze śródmiąższową chorobą płuc mieliby zapewnione kompleksowe, interdyscyplinarne leczenie – przekonują eksperci z okazji prezentacji raportu dot. sytuacji i potrzeb tej grupy pacjentów.
Infekcja płuc i mukowiscydoza. Naukowcy odkryli współdziałanie antybiotyku i miodu
18.09.2022
Potencjalna nowa terapia łącząca naturalny miód manuka z powszechnie stosowanym lekiem została opracowana przez naukowców w celu leczenia potencjalnie śmiertelnej infekcji płuc i znacznego zmniejszenia skutków ubocznych jednego z obecnie stosowanych leków.
Obturacyjny bezdech senny bardziej szkodliwy niż się wydawało
06.09.2022
Oprócz zwiększonego ryzyka cukrzycy, nadciśnienia czy zawału, obturacyjny bezdech senny sprzyja również nowotworom, zakrzepom i pogorszeniu sprawności umysłowej – poinformowano podczas Międzynarodowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego (ERS) w Barcelonie.
Argentyna: Legionelloza najprawdopodobniej powodem zagadkowych zapaleń płuc
06.09.2022
Powodem zagadkowych zapaleń płuc w Argentynie najprawdopodobniej jest legionelloza, choroba wywoływana przez bakterię Legionella pneumophila – poinformowało argentyńskie ministerstwo zdrowia. Dotąd zmarły cztery osoby.
Naukowcy znaleźli potencjalny sposób na astmę
12.08.2022
W ramach eksperymentów na myszach w ciągu zaledwie dwóch tygodni udało się niemal całkowicie wyeliminować objawy astmy. Nowa metoda działa na przyczynę choroby - twierdzą jej autorzy.
Pierwsi pacjenci z mukowiscydozą w terapii przyczynowej w szpitalu
20.07.2022
To przełomowe leczenie, dające szansę na znaczne wydłużenie życia – do programu terapii przyczynowej u pacjentów z mukowiscydozą w szczecińskim szpitalu "Zdroje" przystąpiły pierwsze osoby. Leki mają też znacznie ułatwić im życie z chorobą.