Aktualności
Pacjenci w polskich szpitalach dostają zbyt dużo płynów, zwłaszcza soli fizjologicznej i koloidów – uważa anestezjolog prof. Waldemar Machała, autor pierwszego w Polsce raportu o przetaczaniu płynów w szpitalach. Jego zdaniem potrzebne są nowe standardy płynoterapii.
22.09.2017
4
W Europie notuje się co roku ponad 4,5 tys. przedwczesnych zgonów na skutek większego niż deklarowany poziomu emisji spalin przez samochody z silnikiem diesla - podała agencja AP. To wnioski instytutów badawczych z Austrii, Norwegii i Szwecji.
22.09.2017
1
Gdy lekarz otrzyma niejednoznaczny wynik z urządzenia diagnostycznego takiego jak EKG, powinien skierować pacjenta do szpitala, nawet gdy objawy nie wskazują bezpośrednio na ciężką chorobę lub zagrożenie życia - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie lekarza ukaranego przez sąd lekarski.
21.09.2017
2
Wiceszefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała w poniedziałek podczas konferencji poświęconej walce ze smogiem, że na leczenie chorób nim spowodowanych wydajemy rocznie 60 mln zł.
Regularne używanie chemicznych środków służących do dezynfekcji zwiększa ryzyko zachorowania na przelękłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) - uważają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.
15.09.2017
Chcieliśmy sprawdzić, czy coś tak prostego może pomóc miejskim dzieciom cierpiącym na słabo kontrolowaną astmę - tłumaczą naukowcy, którzy przebadali dzieci z przewlekłą postacią tej choroby.
14.09.2017
Od 1 października tego roku zacznie obowiązywać rozporządzenie resortu rozwoju, które zaostrza normy emisyjne dla domowych kotłów grzewczych. Nowe rozwiązania mają przyczynić się do ograniczenia smogu.
W Warszawie powstała przychodnia dla cudzoziemców. Z lekarzami można się porozumieć po angielsku, rosyjsku i ukraińsku lub skorzystać z pomocy tłumaczki.
10.09.2017
2