Aktualności

W Lublinie powstanie Regionalne Centrum Pulmonologii
10.06.2022
Do końca 2023 r. ma zostać zakończony pierwszy etap budowy Regionalnego Centrum Pulmonologii w Lublinie. Samorząd województwa lubelskiego otrzymał na ten projekt 30 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych. Docelowo w ośrodku będzie 150 łóżek dla osób z chorobami układu oddechowego.
Ekspert: połowa osób uzależnionych od nikotyny umiera z powodu chorób odtytoniowych
31.05.2022
1
Uzależnienie od nikotyny jest śmiertelną chorobą; połowa palaczy umiera z powodu chorób odtytoniowych - powiedział przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia prof. Piotr Jankowski podczas konferencji dot. przeciwdziałania skutkom stosowania produktów tytoniowych.
Badanie: Norma „dostosowana do rasy” może utrudniać wykrycie rozedmy
20.05.2022
Błędne założenie, jakoby osoby czarnoskóre miały mniejsze płuca utrudnia wykrycie rozedmy u czarnoskórych mężczyzn po 50. roku życia – poinformowano podczas międzynarodowej konferencji ATS 2022 w San Francisco.
Dr Dąbrowiecki: refundacja od 1 maja nowych leków pozwoli zwiększyć skuteczność leczenia astmy
04.05.2022
1
Od 1 maja dzięki refundacji będzie można zastosować u chorych na astmę terapię trójlekową, która powinna zwiększyć skuteczność leczenia tej choroby – powiedział PAP dr. n. med. Piotr Dąbrowiecki. Wielu pacjentów z astmą wciąż nie jest skutecznie leczonych, w przypadku niektórych dochodzi nawet do zgonów.
Naukowcy: W najgłębszych częściach płuc człowieka obecny jest mikroplastik
08.04.2022
Brytyjscy naukowcy znaleźli różne rodzaje mikroplastiku w ludzkich płucach, także w ich najgłębszych rejonach. To pierwsze badanie, w którym tego typu cząstki znaleziono w tym narządzie u żywych osób
NFZ: rehabilitacja pocovidowa będzie finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 do 30 czerwca
06.04.2022
Rehabilitacja pocovidowa będzie finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 do 30 czerwca – przekazał w środę Narodowy Fundusz Zdrowia.
Wiemy, dlaczego astma alergiczna chroni przed COVID-19
05.04.2022
Osoby z astmą alergiczną są lepiej od populacji ogólnej chronione przed poważnym przebiegiem COVID-19, ponieważ w związku z utrzymującą się w ich organizmie reakcją alergiczną mają wysoki poziom cytokiny o nazwie interleukina 13 (IL-13), która napędza wiele procesów ważnych w obronie immunologicznej dróg oddechowych.
Gorzkie lekarstwo pomoże leczyć obrzęk płuc
24.03.2022
Działając na odkryty właśnie w naczyniach płucnych receptor smaku gorzkiego można zapobiec wypełnianiu się płuc płynem - informuje pismo „Frontiers in Physiology“.