Aktualności
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli mikroroboty, które docierają do płuc i dostarczają leki eliminujące bakterie wywołujące bakteryjne stany zapalne – informuje „Nature Materials”.
30.09.2022
Należy rozwinąć sieć ośrodków referencyjnych, w których pacjenci ze śródmiąższową chorobą płuc mieliby zapewnione kompleksowe, interdyscyplinarne leczenie – przekonują eksperci z okazji prezentacji raportu dot. sytuacji i potrzeb tej grupy pacjentów.
Potencjalna nowa terapia łącząca naturalny miód manuka z powszechnie stosowanym lekiem została opracowana przez naukowców w celu leczenia potencjalnie śmiertelnej infekcji płuc i znacznego zmniejszenia skutków ubocznych jednego z obecnie stosowanych leków.
Oprócz zwiększonego ryzyka cukrzycy, nadciśnienia czy zawału, obturacyjny bezdech senny sprzyja również nowotworom, zakrzepom i pogorszeniu sprawności umysłowej – poinformowano podczas Międzynarodowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego (ERS) w Barcelonie.
Powodem zagadkowych zapaleń płuc w Argentynie najprawdopodobniej jest legionelloza, choroba wywoływana przez bakterię Legionella pneumophila – poinformowało argentyńskie ministerstwo zdrowia. Dotąd zmarły cztery osoby.
06.09.2022
W ramach eksperymentów na myszach w ciągu zaledwie dwóch tygodni udało się niemal całkowicie wyeliminować objawy astmy. Nowa metoda działa na przyczynę choroby - twierdzą jej autorzy.
To przełomowe leczenie, dające szansę na znaczne wydłużenie życia – do programu terapii przyczynowej u pacjentów z mukowiscydozą w szczecińskim szpitalu "Zdroje" przystąpiły pierwsze osoby. Leki mają też znacznie ułatwić im życie z chorobą.
20.07.2022
Wdychane, trujące, mikroskopijne cząstki obecne w zanieczyszczonym powietrzu z łatwością dostają się do mózgu z krwią i pozostają tam dłużej, niż w innych narządach. Prawdopodobnie przyczyniają się do różnorodnych zaburzeń neurologicznych.