Aktualności
Według WHO, aż ponad 90 proc. populacji świata narażona jest na zanieczyszczenia przekraczające dopuszczalne normy. Tymczasem, jak donoszą naukowcy, przed tzw. pyłem zawieszonym mogą częściowo chronić witaminy z grupy B.
W godzinach porannych (kiedy rodzice zwykle odprowadzają starsze dzieci do szkoły, zabierając ze sobą w wózkach ich młodsze rodzeństwo) ryzyko ekspozycji najmłodszych na zanieczyszczone powietrze jest dwukrotnie wyższe niż po południu. Najgorsze miejsca to przystanki autobusowe i przejścia dla pieszych na skrzyżowaniach dróg.
14.03.2017
Smog upośledza rozwój płuc u dzieci przed i po urodzeniu, zaostrza choroby przewlekłe, pogarszając komfort życia i skracając je – alarmowali lekarze podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
14.03.2017
Zanieczyszczenia powietrza zabija rocznie około 50 tysięcy Polaków i powoduje straty obliczane na 60-80 miliardów złotych – mówili uczestnicy seminarium, które odbyło się we wtorek w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (WUM).
01.03.2017
1
Według ustaleń naukowców, u noworodków, których matki były w czasie ciąży narażone na wyższe zanieczyszczenie powietrza, częściej występuje w późniejszych okresach życia tzw. świszczący oddech, co jest związane z rozwinięciem się u astmy.
24.02.2017
Z powodu zanieczyszczenia powietrza grozi nam epidemia chorób układu oddechowego, takich jak astma, alergia i przewlekła obturacyjna choroba płuc – twierdzą eksperci.
W astmie, procesy zapalne toczą się w całym dolnym układzie oddechowym. Dlatego przyszłością w terapii tej choroby są inhalatory ciśnieniowe, dostarczające leki do najdrobniejszych oskrzeli i oskrzelików - twierdzą lekarze.
24.02.2017
Niemowlęta, których profil genetyczny wskazuje na zwiększone ryzyko astmy, można ochronić przed rozwojem tej choroby poprzez karmienie piersią.
24.02.2017