Aktualności
Niemowlęta, których profil genetyczny wskazuje na zwiększone ryzyko astmy, można ochronić przed rozwojem tej choroby poprzez karmienie piersią.
24.02.2017
Obecne stężenie szkodliwych substancji w powietrzu całkowicie wyklucza spacery z małymi dziećmi. Najbardziej narażone są maluchy chore na przewlekłe choroby układu oddechowego, np. na astmę lub mukowiscydozę.
23.02.2017
Jednym z wyjaśnień wzrostu występowania astmy i alergii jest "hipoteza higieniczna", która sugeruje, że dzieci nie są obecnie narażone na dostateczną liczbę drobnoustrojów uodparniających. Naukowcy wśród powodów takiego stanu rzeczy wyróżniają m.in. cięcia cesarskie, rezygnację z karmienia piersią, antybiotyki przyjmowane przez kobiety w ciąży lub podawane noworodkom.
23.02.2017
Krakowskie szpitale są pełne, wielu pacjentów jako przyczynę swoich dolegliwości podaje smog. Lekarze wskazują, że silne zanieczyszczenie powietrza rzeczywiście zaostrza różne dolegliwości.
Aż 68 proc. chorych na astmę przyznało, że choroba ta zakłóca ich życie seksualne – informuje serwis BBC News. Jeden z przykładów raportu dotyczył kobiety, która wyznała, że jej narzeczony opuścił ją po pierwszym silnym ataku duszności. „Wsiadł jeszcze ze mną do ambulansu, a potem wysiadł z niego, bo nie był w stanie znieść ataku. Do szpitala dotarłam już sama” - relacjonowała.
14.02.2017
Zbyt częste stosowanie antybiotyków u noworodków może trwale uszkodzić mechanizmy obronne płuc. Obserwacje badaczy pomagają zrozumieć, dlaczego u niektórych osób, nie będących w grupie genetycznego ryzyka, w późniejszym życiu rozwija się astma oraz inne choroby płuc.
10.02.2017
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu jedną serię pastylek miękkich Mucosolvan stosowanych w chorobach płuc i oskrzeli.
Szpitale w Zakopanem, w Jaroszowcu pod Krakowem i kopalnia soli w Wieliczce podpisały porozumienie w sprawie rehabilitacji osób chorujących z powodu smogu.
06.02.2017