Aktualności

Dyrektorzy szpitali solidarnie odrzucili propozycje NFZ

Dyrektorzy szpitali solidarnie odrzucili propozycje NFZ

comment 2

29 szpitali powiatowych z Wielkopolski nie przystąpiło do negocjacji z NFZ i wstrzymało się z podpisywaniem umów na 2017 r. Żądają od rządu waloryzacji płacy minimalnej i stawki godzinowej, które wejdą w życie po 1 stycznia.

Badania spirometryczne dla parlamentarzystów

Badania spirometryczne dla parlamentarzystów

Dzisiaj - z okazji przypadającego 1 grudnia Dnia Walki z Papierosem - posłowie, senatorowie, pracownicy Kancelarii Sejmu i Senatu, a także dziennikarze mogli skorzystać z badań spirometrycznych.

"Lekarz nie może posługiwać się w pracy mitami i szaleństwem"

"Lekarz nie może posługiwać się w pracy mitami i szaleństwem"

comment 6

"Uczciwy lekarz posługuje się twardymi danymi naukowymi, a nie mitami i szaleństwem" - powiedział wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, komentując pismo samorządu lekarskiego dotyczące braku dowodów o skuteczności stosowania produktów homeopatycznych. Potępił również takie praktyki jak np. aplikowanie ludziom wydzieliny amazońskiej żaby i nazwał to "szamańską procedurą".

Ministerstwo Środowiska lekceważy zdrowie Polaków!

Ministerstwo Środowiska lekceważy zdrowie Polaków!

comment 1

W środę 16 listopada br. lekarze i Greenpeace zaapelowali do Ministra Środowiska o wprowadzenie bardziej restrykcyjnych poziomów informowania oraz alarmowania o smogu. W odpowiedzi na apel, udzielonej w wywiadzie dla Radia Wnet, Paweł Sałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, twierdzi jednak, że “(...) to co teraz jest, jest wystarczające”. Poziom alarmowania o smogu w Polsce jest trzy razy mniej restrykcyjny niż przeciętnie w innych krajach europejskich.

Ilu ludzi zabija smog?

Ilu ludzi zabija smog?

comment 1

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zwracają uwagę, że kiedy stężenie pyłów w powietrzu rośnie, w szpitalach wzrasta liczba pacjentów z zawałami serca i udarami mózgu. Podczas alertu smogowego umiera o 6 proc. osób więcej.

Wpływ chorób układu krążenia na wyniki badań czynnościowych układu oddechowego

Badania czynności układu oddechowego u pacjentów z chorobami układu krążenia mają bardzo długą historię dotyczącą charakterystycznych, cyklicznych zmian objętości oddechowej zaobserwowanych przez Cheyne’a i Stokesa. Pierwsze opisy tego wzorca oddechowego odnosiły się do pacjenta z rozpoznaniem udaru mózgu chorującego jednocześnie na ciężką niewydolność serca.

Czy rodzaj inhalatora wpływa na skuteczność terapii wziewnej?

Terapia wziewna od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu przewlekłych obturacyjnych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Podstawową i ogromną jej zaletą jest to, że dostarcza leki bezpośrednio do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy.

Ciała obce w drogach oddechowych

Ciała obce w drogach oddechowych mogą mieć lokalizację nadgłośniową (nos, gardło, przedsionek krtani), krtaniową (głośniowo-podgłośniową), tchawiczą i oskrzelową. W tym opracowaniu nie są omawiane ciała obce w nosie...