Aktualności

Bakteria Legionella - źródła zakażenia
29.08.2023
Legionellą nie można zarazić się od drugiej osoby ani przez picie skażonej wody – przypomina Główny Inspektorat Sanitarny. Na swojej stronie, w charakterystyce chorób zakaźnych, podkreśla, że jest to choroba układu oddechowego, wywoływana przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze.
Przyczyna uszkodzenia płuc u krytycznie chorych na Covid-19
29.08.2023
Naukowcy od dawna wiedzą, że niektórzy ciężko chorzy pacjenci z Covid-19 cierpią z powodu długotrwałego uszkodzenia płuc z powodu wirusa. Naukowcy z Flamandzkiego Instytutu Biotechnologii (VIB) odkryli teraz przyczynę: substancja zapalna interleukina-6, która wpływa na układ odpornościowy.
Polska będzie współorganizatorem spotkania wysokiego szczebla ONZ o gruźlicy
25.08.2023
Przedstawiciele Polski i Uzbekistanu będą organizatorami poświęconego gruźlicy spotkania wysokiego szczebla Narodów Zjednoczonych. Rozpocznie się ono 22 września w Nowym Jorku – przekazali Lekarze bez Granic.
Pierwszy przeszczep płuca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym
16.08.2023
Na WUM ruszył program transplantacji płuc, pierwszy taki zabieg przeprowadzono 11 lipca 2023 r. u 58-letniego pacjenta z powikłaniami po COVID-19 - powiedział rektor warszawskiej uczelni prof. Zbigniew Gaciong.
Niewydolność oddechowa i nadciśnienie płucne u noworodków
20.06.2023
Niewydolność oddechowa noworodków to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej neonatologii. Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego szukają sposobów na zmniejszenie liczby przypadków nadciśnienia płucnego współistniejącego z ciężkimi zaburzeniami oddychania u najmłodszych pacjentów.
Przeszczepy płuc w Krakowie
17.04.2023
Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie będzie wykonywać przeszczepy płuc. To piąta w kraju placówka wykonującą takie operacje. Umowę na finansowanie transplantacji szpital podpisał z NFZ i przygotowuje listę biorców.
Leczenie samoistnego włóknienia płuc w ramach programu lekowego
07.03.2023
Pulmonolodzy ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie-Zdunowie leczą pacjentów z samoistnym włóknieniem płuc (IPF) w ramach programu lekowego. To rzadka, postępująca i wyniszczająca choroba prowadząca do niewydolności oddechowej.
Gruźlica wielolekooporna - będą zmiany w przepisach o pilotażowym leczeniu
08.02.2023
1
Zmiany dotyczące m.in. raportowania do NFZ przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych.