Aktualności

Kontakt z “dobrymi bakteriami” we wczesnym dzieciństwie chroni przed astmą
23.02.2017
Jednym z wyjaśnień wzrostu występowania astmy i alergii jest "hipoteza higieniczna", która sugeruje, że dzieci nie są obecnie narażone na dostateczną liczbę drobnoustrojów uodparniających. Naukowcy wśród powodów takiego stanu rzeczy wyróżniają m.in. cięcia cesarskie, rezygnację z karmienia piersią, antybiotyki przyjmowane przez kobiety w ciąży lub podawane noworodkom.
Wrażliwe życie intymne astmatyków
14.02.2017
Aż 68 proc. chorych na astmę przyznało, że choroba ta zakłóca ich życie seksualne – informuje serwis BBC News. Jeden z przykładów raportu dotyczył kobiety, która wyznała, że jej narzeczony opuścił ją po pierwszym silnym ataku duszności. „Wsiadł jeszcze ze mną do ambulansu, a potem wysiadł z niego, bo nie był w stanie znieść ataku. Do szpitala dotarłam już sama” - relacjonowała.
Antybiotyki wpływają na rozwój astmy i chorób płuc w dorosłości
10.02.2017
Zbyt częste stosowanie antybiotyków u noworodków może trwale uszkodzić mechanizmy obronne płuc. Obserwacje badaczy pomagają zrozumieć, dlaczego u niektórych osób, nie będących w grupie genetycznego ryzyka, w późniejszym życiu rozwija się astma oraz inne choroby płuc.
Dzieci z astmą częściej chorują na otyłość
27.01.2017
Dzieci cierpiące na astmę są o 51 proc. bardziej zagrożone otyłością niż ich rówieśnicy bez astmy - wykazało badanie, którego wyniki zamieszcza czasopismo „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.
Resweratrol zmniejsza stan zapalny dróg oddechowych
30.09.2016
Resweratrol pomaga zmniejszać wywołany przez bakterie stan zapalny górnych dróg oddechowych - informują naukowcy na łamach pisma "Scientific Reports".
Nadmierne picie alkoholu zaburza równowagę w płucach
15.09.2016
U osób nadużywających alkoholu obserwuje się mniej tlenku azotu w wydychanym powietrzu. Oznacza to, że osoby te mogą być bardziej narażone na infekcje układu oddechowego – zawiadamia magazyn „Chest”.
Witamina D może obniżać ryzyko ataków astmy
15.09.2016
Regularne zażywanie tabletek z witaminą D może obniżać ryzyko ciężkich, wymagających hospitalizacji ataków astmy u pacjentów, którzy jednocześnie stosują standardowe wziewne leki na astmę – wykazała analiza badań przeprowadzona przez Cochrane Library.
Karmienie piersią chroni przed astmą
06.09.2016
Niemowlęta, których profil genetyczny wskazuje na zwiększone ryzyko astmy, można ochronić przed rozwojem tej choroby poprzez karmienie piersią. Poinformowano o tym podczas Międzynarodowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Oddechowego.