Aktualności
Wdychane, trujące, mikroskopijne cząstki obecne w zanieczyszczonym powietrzu z łatwością dostają się do mózgu z krwią i pozostają tam dłużej, niż w innych narządach. Prawdopodobnie przyczyniają się do różnorodnych zaburzeń neurologicznych.
Błędne założenie, jakoby osoby czarnoskóre miały mniejsze płuca utrudnia wykrycie rozedmy u czarnoskórych mężczyzn po 50. roku życia – poinformowano podczas międzynarodowej konferencji ATS 2022 w San Francisco.
20.05.2022
Brytyjscy naukowcy znaleźli różne rodzaje mikroplastiku w ludzkich płucach, także w ich najgłębszych rejonach. To pierwsze badanie, w którym tego typu cząstki znaleziono w tym narządzie u żywych osób
08.04.2022
Działając na odkryty właśnie w naczyniach płucnych receptor smaku gorzkiego można zapobiec wypełnianiu się płuc płynem - informuje pismo „Frontiers in Physiology“.
24.03.2022
Przepuszczanie przez odbyt bogatego w tlen płynu może zastąpić działanie niewydolnych płuc i uratować życie – sugerują wyniki badań opisanych przez czasopismo „Med”.
12.07.2021
Osoby cierpiące na POChP są mniej narażone na zakażenie koronawirusem – wynika z badania Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej (SEMI).
Cynk, witamina D, odpowiedni poziom glukozy i sodu we krwi – to przykładowe czynniki, które oprócz wieku czy chorób towarzyszących wydają się wpływać na poziom zagrożenia.
Astma nie zwiększa ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem lub śmierci z powodu Covid-19 – informują naukowcy z Australii na łamach „Journal of Asthma”.
04.03.2021