Podziel się z innymi:
2016-06-10
Fenotyp POChP: różnice patogenetyczne i terapeutyczne
Źródło/Autor:
Władysław Pierzchała
Fenotyp to zespół cech (morfologicznych, anatomicznych, fizjologicznych, biochemicznych, immunologicznych) organizmu człowieka, wykształconych w czasie jego rozwoju osobniczego (ontogenezy), który zależny jest od jego składu genowego (genotypu) i oddziałujących nań czynników środowiskowych. Fenotyp przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) należy natomiast rozumieć jako pojedynczą cechę lub kombinację cech, którymi można opisać różnice osobnicze pomiędzy chorymi na POChP w zakresie najważniejszych elementów klinicznych tej choroby (objawów, zaostrzeń, progresji, ryzyka przedwczesnego zgonu i odpowiedzi na leki).
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Leukotrieny, biologicznie aktywne metabolity kwasu arachidonowego, są ważnymi mediatorami odpowiedzi immunologicznej. Pełnią istotne funkcje regulatorowe w patomechanizmie ostrego i przewlekłego zapalenia i odgrywają ważną rolę w patogenezie astmy i przewlekłego nieżytu nosa.
06.03.2023
Wraz z wiekiem zachodzą zmiany w układzie oddechowym, które znacząco zmniejszają efektywność leczenia
03.02.2021
1
O rozpoznaniu śródmiąższowego zapalenia płuc decydują: całościowy obraz kliniczny, wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych.