Aktualności

Smog wchodzi w krew
27.04.2017
Mikroskopijne cząstki zanieczyszczeń są w stanie przedostać się z płuc do krwi i tkanek, co może sprzyjać chorobom serca i udarowi mózgu – informuje czasopismo naukowe "ACS Nano".
27.04.2017
Jak chronić niemowlęta przed zanieczyszczonym powietrzem
16.03.2017
Godziny poranne to najgorsza pora na spacer z niemowlakiem – ustalili brytyjscy naukowcy po zbadaniu poziomu zanieczyszczeń powietrza w dziecięcych wózkach. Dla rodziców mają jedną radę: zasłaniajcie wózki.
Witamina B może chronić przed smogiem
14.03.2017
Według WHO, aż ponad 90 proc. populacji świata narażona jest na zanieczyszczenia przekraczające dopuszczalne normy. Tymczasem, jak donoszą naukowcy, przed tzw. pyłem zawieszonym mogą częściowo chronić witaminy z grupy B.
Godziny poranne to najgorsza pora na spacer z niemowlakiem
14.03.2017
W godzinach porannych (kiedy rodzice zwykle odprowadzają starsze dzieci do szkoły, zabierając ze sobą w wózkach ich młodsze rodzeństwo) ryzyko ekspozycji najmłodszych na zanieczyszczone powietrze jest dwukrotnie wyższe niż po południu. Najgorsze miejsca to przystanki autobusowe i przejścia dla pieszych na skrzyżowaniach dróg.
Smog zaostrza choroby, upośledza rozwój płuc, skraca życie
14.03.2017
Smog upośledza rozwój płuc u dzieci przed i po urodzeniu, zaostrza choroby przewlekłe, pogarszając komfort życia i skracając je – alarmowali lekarze podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
Ekspozycja matki na zanieczyszczone powietrze sprzyja wystąpieniu astmy u dziecka
24.02.2017
Według ustaleń naukowców, u noworodków, których matki były w czasie ciąży narażone na wyższe zanieczyszczenie powietrza, częściej występuje w późniejszych okresach życia tzw. świszczący oddech, co jest związane z rozwinięciem się u astmy.
Choroby układu oddechowego największym wyzwaniem zdrowotnym
24.02.2017
Z powodu zanieczyszczenia powietrza grozi nam epidemia chorób układu oddechowego, takich jak astma, alergia i przewlekła obturacyjna choroba płuc – twierdzą eksperci.
Inhalatory ciśnieniowe przyszłością terapii astmy
24.02.2017
W astmie, procesy zapalne toczą się w całym dolnym układzie oddechowym. Dlatego przyszłością w terapii tej choroby są inhalatory ciśnieniowe, dostarczające leki do najdrobniejszych oskrzeli i oskrzelików - twierdzą lekarze.