Aktualności

Zanieczyszczone powietrze to większe ryzyko cukrzycy
08.07.2018
Nowe badanie pokazuje, że nawet w stężeniu uznawanym za bezpieczne, zanieczyszczenia w powietrzu zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę. Problem najbardziej dotyczy uboższych krajów.
08.07.2018
Palenie tytoniu bezpośrednio uszkadza mięśnie
28.05.2018
Pod wpływem zawartych w papierosowym dymie substancji maleje liczba małych naczyń krwionośnych w mięśniach - sugeruje badanie na gryzoniach. To z kolei dodatkowo szkodzi płucom i innym organom.
28.05.2018
Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko choroby Alzheimera
21.05.2018
U dzieci i młodych ludzi żyjących w dużych zanieczyszczonych metropoliach wcześnie pojawiają się zmiany typowe dla chorych na alzheimera - wynika z badania, które publikuje czasopismo "Environmental Research".
Już krótka ekspozycja na zanieczyszczenia zwiększa ryzyko infekcji u dzieci
17.04.2018
Naukowcy opisali badanie, w którym sprawdzili wpływ na układ oddechowy skokowych wzrostów stężenia zawieszonych w powietrzu cząstek stałych. Jak wyjaśniają, nawet krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenie przyczynia się do rozwoju ostrych infekcji u małych dzieci.
Odkryte komórki regenerują drogi oddechowe
13.04.2018
W eksperymencie na myszach naukowcy odkryli nowy rodzaj komórek macierzystych, które mogą zamieniać się w aż 7 rodzajów komórek i wydają się naprawiać silne uszkodzenia dróg oddechowych. Według badaczy to krok w kierunku medycyny regeneracyjnej układu oddechowego.
Ilu Polaków umiera z powodu smogu?
12.04.2018
Część zgonów w Polsce związana jest z narażeniem na zanieczyszczenie powietrza. Dokładne dane na ten temat przedstawiono podczas konferencji zorganizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii "Czas na czyste powietrze".
12.04.2018
Gdy e-papierosy po raz pierwszy trafiły na rynek, wiele osób twierdziło, że są nieszkodliwe, bo wytwarzają tylko parę wodną. Badania to podważyły.
Tai Chi ułatwia oddychanie w POChP
06.04.2018
Ćwiczenia Tai Chi to skuteczna, niedroga i łatwo dostępna alternatywa dla rehabilitacji oddechowej pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) – informuje pismo „CHEST”.