Publikacje

Wytyczne GOLD 2017 dotyczące POChP
13.11.2017
Zapalenie odgrywa rolę w patobiologii POChP nie na tyle poznaną, by stanowiło element definicji choroby.
Ambroksol – możliwości wykorzystania leku w profilaktyce negatywnych skutków zdrowotnych narażenia na zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego
05.10.2017
Populacjami zwiększonego ryzyka wystąpienia szkodliwych skutków zdrowotnych wziewnego narażenia na zanieczyszczenia powietrza są: dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na astmę, POChP i przewlekłe choroby układu krążenia.
Profil dorosłych chorujących na POChP w Polsce
08.09.2017
Obserwacja historii naturalnej POChP wskazuje, że występuje ona częściej u osób powyżej 40. roku życia niż u pacjentów młodszych, a palenie tytoniu jest najważniejszym czynnikiem ryzyka jej rozwoju.
Kaszel – objaw czy choroba?
31.08.2017
Długotrwały kaszel jest objawem niepokojącym i uciążliwym, powodującym zgłaszanie się chorych z prośbą o diagnostykę i leczenie. Około 40% przyjęć do oddziałów pulmonologicznych/alergologicznych stanowi długo trwający, niewyjaśniony kaszel.
Zastosowanie leków mukolitycznych w przewlekłych chorobach układu oddechowego
18.08.2017
Poprawnie funkcjonujący aparat śluzowo-rzęskowy umożliwia stałe oczyszczanie dróg oddechowych i stanowi istotny mechanizm nieswoistej ochrony przed licznymi wdychanymi czynnikami chorobotwórczymi.
Nowe leki w leczeniu POChP: kombinacja tiotropium i olodaterolu w inhalatorze Respimat – u kogo stosować?
16.08.2017
W Polsce stwierdza się występowanie utrwalonej obturacji oskrzeli w ≥ 2. kategorii spirometrycznej według GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) u ponad 10% populacji po 40. roku życia. Badania epidemiologiczne wskazują, że POChP może występować u ok. 27,7% mężczyzn i 16,6% kobiet po 45. roku życia.
Pyłowe zanieczyszczenia powietrza a astma dziecięca
09.08.2017
W styczniu bieżącego roku pojawiły się alerty o występowaniu smogu na znacznym obszarze naszego kraju, w tym w dużych aglomeracjach jak Warszawa, Kraków czy Łódź.
Astma wczesnodziecięca
02.08.2017
Najnowsze badania sugerują jednak, że najpoważniejszym zjawiskiem, z jakim należy się zmierzyć w astmie wczesnodziecięcej, jest brak kontroli objawów oraz nawrotowe epizody zaostrzeń, które zaburzając istotnie wzrost i rozwój płuc, stanowią poważny czynnik ryzyka chorób obturacyjnych w wieku dorosłym.
02.08.2017
Astma u nastolatków: trudny pacjent – proste rozwiązania
18.07.2017
Dorastanie jest to złożony i zróżnicowany proces, obejmujący zmiany w zakresie rozwoju biologicznego, psychologicznego (poznawczego i emocjonalnego) oraz społecznego. Pojawienie się w tym okresie choroby przewlekłej lub jej trwanie od okresu dziecięcego ma swoje konsekwencje zdrowotne nie tylko w wymiarze anatomicznym i fizjologicznym, ale również psychologicznym i społecznym. Wymaga zatem szczególnego podejścia do problemów pacjenta.
GOLD 2017 – standardy diagnostyki i leczenia POChP, znaczenie kategorii dowodu naukowego
06.07.2017
Całkiem niedawno opublikowano aktualizację tworzonych przez międzynarodowe grono ekspertów wytycznych leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
06.07.2017